Dla dzieci
Prześladowania

Chiny: komuniści coraz bardziej tępią kościoły domowe

Chiny
źródło: CBN News

Komunistyczna Partia Chin nie ustaje w walce z niezależnymi kościołami domowymi w całym kraju.

Obserwatorzy praw religijnych donoszą, że ograniczona tolerancja dla niektórych kościołów z okresu sprzed władzy Xi Jinpinga szybko zmierza do kresu.

Magazyn „Bitter Winter” informuje, że liderzy kościołów domowych muszą przyłączać się do kontrolowanego przez państwo Patriotycznego Ruchu Trzech Autonomii, albo iść do więzienia. Chiński rząd nazywa kościoły domowe „xie jiao”, „heterodoksyjnymi naukami”, a ich pastorów i starszych ściga sądownie na mocy artykułu 300 chińskiego kodeksu karnego, pierwotnie stworzonego w celu tępienia nowych, zabronionych ruchów religijnych.

W 2017 roku, prezydent Xi Jinping nakazał „sinizację” wszystkich religii, by zapewnić ich lojalność wobec oficjalnie ateistycznej partii. Od czasu dojścia do władzy w 2012 roku, Jinping poważnie ograniczył prawa człowieka, wolność religijną i wolność słowa. Chrześcijanie doświadczają najgorszych prześladowań od dziesięcioleci.

International Christian Concern (ICC), organizacja monitorująca prześladowania, poinformowała o aresztowaniu i zatrzymaniu Wu Wuqinga, kaznodziei z mocno prześladowanego, domowego Kościoła Przymierza Wczesnego Deszczu (ERCC) z Chengdu, z powodu celebrowania pogrzebu członka zboru.

Władze nie mogą powstrzymać działań kościoła

W swojej prośbie o modlitwie kościół ERCC przekazał, że funkcjonariusze policji z komisariatu Damian w okręgu Longquanyi aresztowali Wuqinga około godziny trzeciej po południu za „rzekome zakłócanie porządku publicznego”. Aresztowano go kilka godzin po nabożeństwie pogrzebowym; wypuszczono późnym wieczorem tego samego dnia.

Członek ERCC potwierdził zwolnienie Wuqinga, mówiąc ICC: „Teraz, gdy władze nie mogą powstrzymać działań kościoła, cierpieć będzie ten, kto prowadzi ceremonię (kościelnego pogrzebu)”.

Jak relacjonowało CBN News, 28 kwietnia dwie nauczycielki z pekińskiego kościoła Syjon zostały zabrane przez chińskie władze ze swoich domów i zatrzymane. Qie Jiafu i Huang Chunzi nadal przebywają w areszcie.

Kościół Syjon prosi o modlitwę, by Huang otrzymała od Pana wszelką potrzebną siłę, i aby Bóg umożliwił kościołowi dostęp do bieżących informacji o zatrzymanych. Kościół prosi też o potrzebną łaskę dla Qie i dla wielu innych, którzy w Chinach służą Chrystusowi, płacąc cenę za swoją służbę.

Założony w 2007 roku kościół Syjon był kiedyś największym kościołem domowym w Pekinie, gromadzącym co niedziela 1 500 wiernych. We wrześniu 2018 roku został zamknięty i otrzymał prawny zakaz funkcjonowania na podstawie oskarżenia o „prowadzenie nieautoryzowanych działań i zakłócanie porządku społecznego pod nazwą organizacji cywilnej”.

Pekin chce zastraszyć liderów

Gina Goh, dyrektor regionalna ICC w Azji Południowowschodniej, powiedziała: „Kościoły domowe w całych Chinach są coraz bardziej nękane nalotami, zakazami działalności i zatrzymaniami swoich liderów. Pekin chce zastraszyć liderów w nadziei, że z powodu strachu kościoły się rozejdą. Jednak dzięki odporności chińskiego kościoła domowego, ich spisek się nie powiedzie. Kościoły przetrwały Rewolucję Kulturową i przetrwają też czasy Xi”.

Poza rozprawą z kościołami domowymi, chiński rząd robi wszystko, co w jego mocy, by usunąć z rąk chrześcijan materiały religijne w ramach wysiłków komunistycznego reżimu, by wyeliminować wiarę chrześcijańską w społeczności.

Zgodnie z wcześniejszą relacją CBN News, ojciec Francis Liu z Chińskiej Chrześcijańskiej Społeczności Sprawiedliwości zasugerował, by zrezygnować z udostępniania online niektórych chrześcijańskich kont „WeChat”, w tym „Gospel League” i „Life Quarterly”.

Co więcej, z chińskiego App Store usunięto aplikacje biblijne, a w internecie nie można już kupić Biblii w wersji drukowanej. Jednym sposobem, by chrześcijanie w Chinach mogli ściągać aplikacje biblijne, jest korzystanie z prywatnych sieci wirtualnych (VPN).

Coraz większa liczba księgarni zrzeszonych z usankcjonowanymi przez państwo kościołami Patriotycznego Ruchu Trzech Autonomii sprzedaje książki, które promują przekonania Komunistycznej Partii Chin i prezydenta Xi Jinpinga.

Chiny znajdują się na 17. miejscu Światowego Indeksu Prześladowań Open Doors w 2021 roku, obejmującego kraje, w których chrześcijanie cierpią największe prześladowania.

Autor: Steve Warren
Źródło: CBN News

Inne
Chiny: Nalot na kościół, chrześcijanie aresztowani

pokaż więcej

Podobne wiadomości

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button