Uświęcenie
Prześladowania

Dużo osób w traumie. Życie chrześcijan w Nigrze

Podczas ataków islamistów chrześcijanie w Nigrze narażeni są na porwania. Lokalni partnerzy Open Doors wspierają poszkodowanych, dostarczając im artykuły pierwszej potrzeby, a także organizując dla nich poradnictwo w zakresie traumy. Po jednym z takich seminariów zbudowane chrześcijanki okazały swoją wdzięczność i radość Bogu podczas spotkania modlitewnego.

W wielu miejscach nie odbywają się już nabożeństwa

Kiedy w styczniu 2015 roku francuski magazyn Charlie Hebdo opublikował karykatury muzułmańskiego proroka, 16 stycznia w Nigrze wybuchła fala przemocy wobec chrześcijan. Zniszczonych zostało ponad 70 kościołów i wiele chrześcijańskich domów. Kilka osób zostało zamordowanych. Wcześniej wspólnoty religijne żyły ze sobą w zgodzie. W późniejszym okresie, zwłaszcza po roku 2021, przemoc islamistów wobec chrześcijan gwałtownie wzrosła. Chodzą od wsi do wsi i zakazują nabożeństw. Osoby, które odmawiają przejścia na islam, muszą uciekać, bo w przeciwnym razie grozi im śmierć. Wielu chrześcijan zostało zamordowanych, wielu zostało pobitych, wielu straciło domy.

Wzmacnianie wspólnot kościelnych poprzez pracę z traumą

Z powodu niedawnej eskalacji ataków muzułmańskich bojówek Fulani w południowym Nigrze, tamtejsi chrześcijanie nie odprawiają już nabożeństw w kilku wioskach. Dotyczy to również innych części kraju. Wiele wspólnot zostało pozbawionych liderów, przez co zostały bardzo osłabione. Chrześcijanie są wyśmiewani i zastraszani przez ludność, która każe im wyrzec ich wiary. Przemoc, strach i szyderstwa wywołały traumę u wielu osób. Dlatego pod koniec listopada 2023 r. partnerzy Open Doors zaoferowali kościołom terapię dla osób dotkniętych traumą i szkolenia dla chrześcijan. Spośród 30 uczestników wiele osób przyznało, że seminaria dały im nadzieję i siłę. Chcą dzielić się tym, czego się nauczyli, z innym chrześcijanom. Uczestnicy dziękowali Bogu za szkolenie, ale także za ochronę Jezusa dla ich rodzin.

„Terapia pomogła mi lepiej zrozumieć wpływ traumy na życie moje i mojej rodziny. Wszystkie sesje były bardzo pouczające, zwłaszcza te dotyczące przebaczenia, potrzeby dbania o siebie i umiejętności komunikacyjnych” – powiedziała Amina, jedna z uczestniczek. Hajara dodała: „Jesteśmy naprawdę bardzo zadowoleni. Dziękujemy za wybranie naszego miasta. Z pewnością jest to Boża łaska. Niech Pan odnowi waszą siłę. Niech nadal daje wam mądrość i zrozumienie podczas prowadzenia kursów szkoleniowych”. Podczas ceremonii dziękczynnej 27 grudnia 2023 r. kobiety śpiewały: „Choćbym szedł doliną cienia śmierci, zła się nie ulęknę, bo Ty jesteś ze mną, laska Twoja i kij Twój, one mnie pocieszają”.

Około 66 600 z 27 milionów ludzi w Nigrze podąża za Jezusem. Prosimy o modlitwę za naszych braci i siostry. Niger zajmuje 27. miejsce w Światowym Indeksie Prześladowań Open Doors.

za Open Doors, Polska

pokaż więcej

Podobne wiadomości

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button