WydarzeniaZ kraju

Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan 2023

mozaika zesłanie

Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan trwa od 18 do 25 stycznia.
Termin ten został zaproponowany w 1908 r. przez pioniera ruchu ekumenicznego, Paula Wattsona z USA, aby obejmował czas między dniem wspominającym św. Piotra, a dniem upamiętniającym nawrócenie św. Pawła. Na półkuli południowej, gdzie w styczniu zwykle trwają wakacje, Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan jest zazwyczaj obchodzony w innym terminie, np. w okresie obejmującym święto Pięćdziesiątnicy (propozycja ruchu „Wiara i Ustrój” z 1926 r.), co również zyskuje rangę symbolu.

Hasło tygodnia: Czyńcie dobro; szukajcie sprawiedliwości (por. Iz 1,17)

Podczas Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan 2023 rozważany będzie biblijny tekst zaczerpnięty z Księgi Izajasza 1,12–18. Materiały do ekumenicznych modlitw zostały przygotowane przez Radę Kościołów Minnesoty (USA).

Tematy poszczególnych dni ekumenicznej oktawy są następujące:

Dzień 1: Uczcie się postępować dobrze
Dzień 2: Gdy sprawiedliwości stanie się zadość…
Dzień 3: Czyńcie sprawiedliwość, miłujcie życzliwość i bądźcie pokorni wobec Boga
Dzień 4: Oto łzy znękanych
Dzień 5: Śpiewając pieśń Pana na obcej ziemi
Dzień 6: Co uczyniliście jednemu z tych braci Moich najmniejszych, Mnie uczyniliście
Dzień 7: „To, co jest teraz, nie musi takim pozostać”
Dzień 8: Sprawiedliwość, która przywraca wspólnotę

Nabożeństwa

Nabożeństwo centralne odbędzie się w niedzielę, 22 stycznia, o godz. 15:00 w rzymskokatolickiej katedrze św. Jana Chrzciciela i św. Jana Ewangelisty w Lublinie. Kazanie wygłosi prezes Polskiej Rady Ekumenicznej bp Andrzej Malicki z Kościoła Ewangelicko-Metodystycznego.

Poniżej zamieszczamy harmonogramy nabożeństw i innych wydarzeń Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan 2023 w poszczególnych regionach Polski:

Źródło: ekumenia.pl

pokaż więcej

Podobne wiadomości

2 komentarzy

  1. Co ma wspólnego ciemność z jasnością, przecież Rzymskokatolicy mają tak wiele ciemnych punktów, przykładowo codzienna Msza, czyli ponowne krzyżowanie Jezusa Chrystusa, że wspólnoty tam nie może być.

  2. Wszedłem tutaj z ciekawości, nie widzę niczego co może mnie ucieszyć i zaspokoić. Chrześcijaństwo mówicie, a msze odprawiacie w kościołach, modląc się do figurek, obrazków i ołtarzyków. Szerzony katolicyzm …ustanowiony przez ludzi dla ich wygody i korzyści. Puste hasła i modlitwy na pokaz. Nie ma Boskości w tym, nic.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button