Kto stworzył Boga?
Prześladowania

Terroryści zabijają parę chrześcijan w stanie Taraba w Nigerii

zabita

Terroryści wkraczając do miasta w stanie Taraba w Nigerii około godz. 2 nad ranem w niedzielę (10 września) zabili dwóch chrześcijan, ranili kilku innych i porwali sześć osób.

„Sześciu chrześcijan zostało porwanych przez terrorystów w rejonie Mile Six w Jalingo” – powiedział Emmanuel Moses, mieszkaniec tego obszaru. „Ci terroryści również zabili dwóch chrześcijan, Balanko Alexa i jego żonę, podczas gdy wielu innych chrześcijan zostało rannych podczas ataku”.

John Hussaini, inny mieszkaniec tego obszaru, podał te same informacje, dodając, że w piątek (8 września) dwóch innych chrześcijan zostało porwanych na Takum Road między Manya i Gangum.

Abdullahi Usman, rzecznik dowództwa policji stanu Taraba, potwierdził zabicie pary w niedzielę (10 września) i porwania.

„Strzelcy uzyskali dostęp do domu ofiar, przeskakując przez ogrodzenie” – powiedział Usman w oświadczeniu prasowym. „Zabili właściciela domu, Balanko Alexa i jego żonę oraz porwali inne osoby. Dowództwo policji wprowadziło procedury mające na celu szybkie aresztowanie bandytów i porywaczy”.

25 czerwca pasterze Fulani i inni terroryści zabili 20 chrześcijan w mieście Takum w stanie Taraba.

Według raportu Open Doors 2023 World Watch List (WWL), Nigeria była światowym liderem pod względem liczby chrześcijan zabitych za wiarę w 2022 r. (5 014). Nigeria była również światowym liderem pod względem uprowadzonych chrześcijan (4 726), napastowanych seksualnie lub molestowanych, zmuszanych do małżeństwa lub maltretowanych fizycznie lub psychicznie, a także miała najwięcej domów i firm zaatakowanych z powodów związanych z wiarą. Podobnie jak w poprzednim roku, Nigeria zajęła drugie miejsce pod względem liczby ataków na kościoły i przesiedleńców wewnętrznych.

Na liście World Watch 2023 krajów, w których najtrudniej jest być chrześcijaninem, Nigeria wskoczyła na szóste miejsce, najwyższe w historii, z nr 7 w poprzednim roku.

„Bojownicy z ludu Fulani, Boko Haram, Prowincji Zachodnioafrykańskiej Państwa Islamskiego (ISWAP) i inni przeprowadzają naloty na społeczności chrześcijańskie, zabijając, okaleczając, gwałcąc i porywając dla okupu lub niewolnictwa seksualnego” – zauważono w raporcie WWL. „W tym roku przemoc ta rozprzestrzeniła się również na zamieszkane w większości przez chrześcijan południe kraju… Rząd Nigerii nadal zaprzecza, że jest to prześladowanie religijne, więc łamanie praw chrześcijan odbywa się bezkarnie”.

Liczący miliony w całej Nigerii i Sahelu, głównie muzułmańscy Fulani składają się z setek klanów o wielu różnych rodowodach, które nie mają ekstremistycznych poglądów, ale niektórzy Fulani wyznają radykalną ideologię islamską, jak zauważyła w raporcie z 2020 r. brytyjska All-Party Parliamentary Group for International Freedom or Belief (APPG).

„Przyjmują strategię porównywalną do Boko Haram i ISWAP i wykazują wyraźny zamiar atakowania chrześcijan i  symboli chrześcijańskiej tożsamości” – czytamy w raporcie APPG.

Chrześcijańscy przywódcy w Nigerii powiedzieli, że wierzą, iż ataki pasterzy na społeczności chrześcijańskie w środkowym pasie Nigerii są inspirowane ich pragnieniem siłowego przejęcia ziem chrześcijan i narzucenia islamu, ponieważ pustynnienie utrudniło im utrzymanie stad.

Za © 2023 Morning Star News

pokaż więcej

Podobne wiadomości

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button