Sri Lanka: Chrześcijanie celem ataków buddystów
Buddyzm jest uważany w Europie za oświecony i tolerancyjny. Wielu chrześcijan na Sri Lance ma z nim jednak inne doświadczenia. Lalith* jest pastorem kościoła w stolicy Colombo. Budynek wspólnoty znajduje się w pobliżu świątyni buddyjskiej. Pewnego dnia jeden z buddyjskich mnichów pojawił się na nabożeństwie. Zagroził pastorowi Lalithowi i wezwał wspólnotę do zakończenia zgromadzenia. Gdy jednak zgromadzili się po raz kolejny, przyszedł do nich drugi raz. Za trzecim razem zapowiedział pastorowi: „Dziś wieczorem spalimy ten dom razem z chrześcijanami, tobą i twoją rodziną!”
„Bóg jest zawsze z nami”
Sąsiedzi ostrzegali wspólnotę, że powinna opuścić to miejsce, żeby ocalić swoje życie. Chrześcijanie wycofali się do pobliskiego budynku, aby się modlić. Lalith zdecydował się pójść na policję. Funkcjonariusze rzeczywiście przybyli na miejsce i rozproszyli tłum, który w międzyczasie zgromadził się w budynku. Nawet po tym wydarzeniu mnich próbował wypędzić kościół. Próbował swoich sił nawet przed sądem. Sędzia przyznał jednak rację wierzącym. Od tej pory minęło kilka miesięcy, w ciągu których kościół może bez problemów się zgromadzać. Pastor Lalith jest pewny, że chce tam pozostać: „Jeśli udam się do innego miasta, będzie tak samo, będę miał dokładnie te same problemy. Wiem, że Bóg powołał mnie do tej służby. Dlatego nikomu nie dam się od tego odwieść. Bóg jest zawsze z nami”.
Religia i pochodzenie etniczne na Sri Lance są ze sobą ściśle powiązane. Trzy czwarte ludności stanowi grupa Syngalesów. Nawet po zakończeniu wojny domowej wiele mniejszości, zwłaszcza chrześcijan, spotyka się z nieufnością ludności. „Dla miejscowych bycie Syngalesem oznacza bycie buddystą”, wyjaśnia Mahesh Del Mel z Narodowego Chrześcijańskiego Aliansu Ewangelicznego Sri Lanki w rozmowie z Open Doors. Chrześcijaństwo jest uznawane za „nową formę kolonizacji”: „Oni myślą, że chrześcijanie przybywają do wiosek, by nawracać ludzi i zarabiać na tym pieniądze. Dlatego sytuacje są napięte, gdy chce się przekazywać w tych miejscowościach miłość Chrystusa”. Do zamachów dochodzi przede wszystkim ze strony buddyjskich ekstremistów”. Pomiędzy styczniem 2015 r. a lipcem 2016 r. naliczyliśmy ponad 140 incydentów”, donosi Del Mel. Zalicza się do nich wszelakie groźby, wandalizm, podpalenia, napaści tłumu czy obrzucanie kamieniami.
*Imię zmienione
Dziękujemy, że wstawiacie się po stronie chrześcijan ze Sri Lanki!
• Dziękujmy za wytrwałość chrześcijan na Sri Lance i Bożą ochronę dla wspólnoty pastora Lalitha.
• Módlmy się o życzliwość policji i władz wobec chrześcijan, aby chronili kościoły.
• Módlmy się o ludność buddyjską, aby nie byli wobec chrześcijan nieufni i podejrzliwi, lecz otwierali się na Jezusa.
• Prośmy o mądrość dla wierzących w obliczu uprzedzeń i stereotypów, z którymi są konfrontowani.
Prosimy, módlcie się nadal o Asię Bibi. Jej rozprawa przed Sądem Najwyższym została niedawno przełożona, ponieważ zrezygnował z uczestnictwa w niej jeden z trzech sędziów. Nowy termin nie został jeszcze ustalony. Atmosfera przed procesem była bardzo napięta: Blisko 150 uczonych islamskich nawoływało rząd do niezwłocznego wykonania wyroku śmierci dla wszystkich oskarżonych o bluźnierstwo. Ponadto żadają zabijania wszystkich, którzy im pomagają.
Źródło Open Doors
Tłumacz Alicja Gubernat