PrześladowaniaZe świata

Meksyk: Chrześcijanka dotkliwie pobita

przemoc pięść

Od 2015 r. członkowie kościoła baptystycznego Wielkie Posłannictwo w społeczności Rancho Nuevo w stanie Hidalgo mają zakaz wchodzenia na swoje pola w celu ich uprawy. 21 grudnia 2022 Maria Concepcion Hernandez-Hernandez została fizycznie zaatakowana tylko za to, że oglądała swoją działkę, bo sąsiad poprosił ją o usunięcie z niej dwóch drzew.

Gdy przywódcy wioski zostali poinformowani, że chrześcijanka poszła na swoje pole, zrobiono na nią zasadzkę i brutalnie pobito. Pastor kościoła Wielkie Posłannictwo, Rogelio Hernandez Baltazar, usłyszał o napaści na Marię i próbował interweniować, ale też został zaatakowany. Przywódcy wioski zatrzymali go i zażądali przekazania tytułów własności dziesięciu działek należących do członków kościoła, ale pastor odmówił.

Po napaści Maria złożyła skargę w prokuraturze i w komisji praw człowieka. Gdy później zaczęła wymiotować krwią, ranną chrześcijankę przyjęto do szpitala, gdzie stwierdzono, że jej stan jest krytyczny. Miejscowe władze ostrzegły jej rodzinę, że jeśli kobieta umrze z powodu obrażeń, nie wolno im będzie pochować jej na terenie wioski. Chociaż tożsamość oprawców jest znana, nie wniesiono przeciwko nim żadnych oskarżeń.

Rdzenne społeczności z reguły mają dużą autonomię i ich samorządy mogą zarządzać nimi zgodnie z swymi tradycyjnymi zwyczajami. Chociaż zatem meksykańska konstytucja gwarantuje wolność religijną, od 2015 r. lokalne władze próbują zmuszać członków kościołów do udziału w plemiennych uroczystościach rytualnych, często wymagając od chrześcijan, by dawali datki na finansowanie takich wydarzeń.

Ewangelicznie wierzący, którzy nie spełniają tych żądań, są wyrzucani z pracy, nie mogą grzebać swoich zmarłych oraz są arbitralnie zatrzymywani i bici. Od 2018 r. zabrania się też dzieciom należącym do mniejszości religijnych chodzenia do miejscowych szkół.

Wiele rdzennych społeczności w Meksyku praktykuje synkretyczną religię, będącą połączeniem tradycyjnych rytuałów azteckich z religijnością rzymskokatolicką. 2 września 2021 roku, dwóm rodzinom z innego kościoła baptystycznego w stanie Hidalgo grożono wydaleniem ze społeczności, jeśli nie wyprą się swojej wiary i nie zapłacą nałożonej na nich grzywny.

Módlmy się…

Wstawiajmy się w modlitwie za chrześcijanami z tej społeczności, którzy doświadczają ciągłego nękania i prześladowań.

Niech trwają w wierze w Chrystusa i wykorzystują okazje do składania świadectwa o Nim. Niech sam Pan zabezpiecza ich potrzeby, umacnia duchowo i zapewnia o swojej obecności wśród nich.

Módlmy się, by wrogo nastawieni liderzy lokalnych społeczności otworzyli swoje serca na działanie Ducha Świętego i mogli doświadczyć nawrócenia, Bożego przebaczenia i zbawienia.

Źródło: Christian Solidarity Worldwide, Christian Post
Za Głos Prześladowanych Chrześcijan

Podobne: Meksyk: Chrześcijanie karani za odmowę uczestnictwa w święcie

pokaż więcej

Podobne wiadomości

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button