Z kraju

Warszawa: Chrześcijański festiwal filmowy

Polska - WarszawaWarszawski chrześcijański festiwal filmowy Drabina Jakuba odbędzie się w kinie Wisła w dniach 22-28 czerwca. Jest to inauguracyjna edycja imprezy. W tym roku jest ona częścią poświęconego współczesnej kulturze chrześcijańskiej Tygodnia Jezusa. Na uczestników czekać będą projekcie filmów fabularnych i dokumentalnych oraz spotkania m.in. z ich bohaterami i reżyserami.

Kino chrześcijańskie najczęściej kojarzone jest z adaptacjami historycznych opowieści o postaciach biblijnych lub żywotach świętych. Z pewnością filmy te stanowią nieocenioną wartość, jednak prezentowane na festiwalu ujęcie kina chrześcijańskiego będzie szersze i znacznie bliższe czasom współczesnym. Na widzów czekać będzie kilkanaście filmów produkcji amerykańskiej, europejskiej oraz polskiej. Jednym z nich jest obraz braci Jona i Andy’ego Erwinów, pod tytułem Październikowe dziecko, częściowo inspirowany autentyczną historią Gianny Jessen – kobiety, która przeżyła własną aborcję.

Szukając swej biologicznej matki, odkrywa prawdę o sobie – o tym, że urodziła się w trakcie aborcji. Obraz wiernie ukazuje osobę, która przeszła na samym początku życia olbrzymią traumę. Choć doświadczenie to nie zachowało się w jej pamięci, ma ogromny wpływ na jej postawę wobec bliskich i świata. Mocnym punktem programu będzie emisja filmu Wszystko o człowieku wielokrotnie nagradzanego na festiwalach. Przedstawia on prawdziwą historię dwójki braci, którzy podróżują po świecie w poszukiwaniu odpowiedzi na nurtujące ich pytania natury egzystencjonalnej. Bohaterowie przebywają wśród bezdomnych na ulicach Nowego Jorku, sierot i przyprawionych o kalectwo dzieci z Peru oraz trędowatych w lasach Ghany. Dzięki tym spotkaniom, bracia doświadczą czegoś co na zawsze zmieni ich życie.

Uczestnicy festiwalu będą mogli obejrzeć film Evy Gaulis-Bajerskiej o modlitewnej pielgrzymce Żydów Mesjańskich do Polski. Mesjasz-Bus to unikalny dokumentalny zapis modlitwy, wiary, tańca, i śpiewu. Pięćdziesięcioosobowa grupa wyruszyła autobusem z Kijowa w misyjną podróż po Polsce. Zebrali się z uprzedzeń i sile wiary.

Ponadto, w ramach Festiwalu Filmów Chrześcijańskich Drabina Jakuba odbędą się projekcje następujących filmów: Idealna fala, Odważni, Powrót do domu, Adwokat ulicy, Mesjasz bus, Więcej niż sen, Ostrze włóczni, Strzelając do psów, Wiara króla, Odporni, Jedna noc z królem, Głupi mądry film.

Tydzień Jezusa

Mieszkańców stolicy w dniach 21-28 czerwca czeka prawdziwa eksplozja współczesnej i alternatywnej kultury chrześcijańskiej. Jej epicentrum znajdzie się w przygotowanym specjalnie na tę okazję miasteczku na Polach Mokotowskich. Festiwal Muzyki Chrześcijańskiej „Glory”, Slot Warszawa, Marsz dla Jezusa, liczne warsztaty, prelekcje oraz koncerty m.in. Mietek Szczęśniak i Deus Meus, Exodus 15 – te i inne wydarzenia odbędą się pod szyldem Tygodnia Jezusa. W jego organizację zaangażowało się większość protestanckich kościołów w Warszawie. Impreza została objęta honorowym patronatem posła Johna Abrahama Godsona i radny Marcin Korowaj.

pokaż więcej

Podobne wiadomości

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button