PrześladowaniaZe świata

Ukraina: Chrześcijanie prześladowani na Krymie

Lwów Ukraina
Widok Lwowa z lotu ptaka na zachodniej Ukrainie. (fot. Unsplash/Andriyko Podilnyk)

W raporcie Forum 18 opisano kilka przykładów nękania chrześcijan przez władze półwyspu, znajdującego się pod rosyjską kontrolą.

Aresztowania

Trzech chrześcijan z kościoła baptystycznego, S. Gerasimenko, P. Shokha i L. Shokha, jest objętych postępowaniem sądowym pod zarzutem „działalności misyjnej”. Dotąd nie ustalono jednak terminów przesłuchań.

Wcześniej tego roku, w lutym, Liana Palyokha została uznana winną prowadzenia grupy zielonoświątkowej bez poinformowania rosyjskich władz. W tym czasie aresztowano też trzy inne osoby za rozdawanie ulotek religijnych przed centrum handlowym w Kerch. Sprawa przeciwko tym trzem chrześcijanom została w połowie maja oddalona.

Rosja przejęła kontrolę nad autonomiczną republiką Krymu w 2014 roku, co było szeroko komentowane na arenie międzynarodowej. Spora większość krajów uważa to terytorium za część Ukrainy. Od czasu aneksji, obserwatorzy Organizacji Narodów Zjednoczonych odnotowali liczne przypadki łamania wolności słowa, sumienia i religii.

Módlmy się…

Pamiętajmy w modlitwach o chrześcijanach, których czeka rozprawa sądowa za próby dzielenia się wiarą w Jezusa w swojej społeczności. Niech oskarżeni wierzący trwają mocno w swoim wyznaniu, otrzymując potrzebną siłę i odwagę, aby „słuchać raczej Boga niż ludzi” (Dz 5,29).

Módlmy się też o przywrócenie pokoju i ustanie wojny na Ukrainie.

Źródła: Forum 18, Wysoki komisarz Narodów Zjednoczonych do spraw praw człowieka (UN OHCHR)
Za Głos Prześladowanych Chrześcijan

Podobne: Ukraina: Cztery kościoły doświadczają nękania

pokaż więcej

Podobne wiadomości

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button