Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan 2023
Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan trwa od 18 do 25 stycznia.
Termin ten został zaproponowany w 1908 r. przez pioniera ruchu ekumenicznego, Paula Wattsona z USA, aby obejmował czas między dniem wspominającym św. Piotra, a dniem upamiętniającym nawrócenie św. Pawła. Na półkuli południowej, gdzie w styczniu zwykle trwają wakacje, Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan jest zazwyczaj obchodzony w innym terminie, np. w okresie obejmującym święto Pięćdziesiątnicy (propozycja ruchu „Wiara i Ustrój” z 1926 r.), co również zyskuje rangę symbolu.
Hasło tygodnia: Czyńcie dobro; szukajcie sprawiedliwości (por. Iz 1,17)
Podczas Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan 2023 rozważany będzie biblijny tekst zaczerpnięty z Księgi Izajasza 1,12–18. Materiały do ekumenicznych modlitw zostały przygotowane przez Radę Kościołów Minnesoty (USA).
Tematy poszczególnych dni ekumenicznej oktawy są następujące:
Dzień 1: Uczcie się postępować dobrze
Dzień 2: Gdy sprawiedliwości stanie się zadość…
Dzień 3: Czyńcie sprawiedliwość, miłujcie życzliwość i bądźcie pokorni wobec Boga
Dzień 4: Oto łzy znękanych
Dzień 5: Śpiewając pieśń Pana na obcej ziemi
Dzień 6: Co uczyniliście jednemu z tych braci Moich najmniejszych, Mnie uczyniliście
Dzień 7: „To, co jest teraz, nie musi takim pozostać”
Dzień 8: Sprawiedliwość, która przywraca wspólnotę
Nabożeństwa
Nabożeństwo centralne odbędzie się w niedzielę, 22 stycznia, o godz. 15:00 w rzymskokatolickiej katedrze św. Jana Chrzciciela i św. Jana Ewangelisty w Lublinie. Kazanie wygłosi prezes Polskiej Rady Ekumenicznej bp Andrzej Malicki z Kościoła Ewangelicko-Metodystycznego.
Poniżej zamieszczamy harmonogramy nabożeństw i innych wydarzeń Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan 2023 w poszczególnych regionach Polski:
- Częstochowa i okolice
- Ełk | Debata w Ełku
- Kalisz i okolice
- Kielce
- Koszalin
- Kraków
- Lublin i okolice
- Łódzkie
- Opolskie
- Pomorsko-Kujawskie
- Poznań i okolice
- Płock i okolice
- Szczecin
- Śląsk i Zagłębie
- Świdnica i okolice
- Trójmiasto
- Warmia i Mazury
- Warszawa
- Wrocław
Źródło: ekumenia.pl
Co ma wspólnego ciemność z jasnością, przecież Rzymskokatolicy mają tak wiele ciemnych punktów, przykładowo codzienna Msza, czyli ponowne krzyżowanie Jezusa Chrystusa, że wspólnoty tam nie może być.
Wszedłem tutaj z ciekawości, nie widzę niczego co może mnie ucieszyć i zaspokoić. Chrześcijaństwo mówicie, a msze odprawiacie w kościołach, modląc się do figurek, obrazków i ołtarzyków. Szerzony katolicyzm …ustanowiony przez ludzi dla ich wygody i korzyści. Puste hasła i modlitwy na pokaz. Nie ma Boskości w tym, nic.