„Śmierć chrześcijanom”: atak na dwa kościoły w Hiszpanii
Co najmniej jedna osoba zginęła i cztery zostały ranne w ataku na dwa kościoły w Hiszpanii, dokonanym przez mężczyznę z maczetą. Władze prowadzące dochodzenie uznają ten czyn za akt terroryzmu.
Jak donosi Reuters, w środę 25 stycznia, mężczyzna zaatakował duchownych w kościele San Isidro i w kościele Nuestra Senora de la Palma w śródmieściu Algeciras.
Policja nie podaje szczegółów, jednak miejscowe media informują, że aresztowany podejrzany to 25-letni Marokańczyk.
Francisco Garcia, sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Hiszpanii, wyraził „wielki ból” z powodu ataku na dwóch księży.
„To smutny czas cierpienia; łączymy się w bólu z rodzinami ofiar i Diecezją Kadyksu” – powiedział Garcia, cytowany przez Reuters.
Premier Hiszpanii, Pedro Sanchez, złożył kondolencje na mediach społecznościowych, podczas gdy burmistrz Algeciras, Jose Ignacio Landaluce, ogłosił w mieście dzień żałoby.
Świadkowie słyszeli, jak w czasie ataku w kościołach podejrzany krzyczy „Allah akbar” i „śmierć chrześcijanom”- informuje „The Telegraph”. Jeden z księży nadal jest w stanie ciężkim, ugodzony maczetą w szyję.
Minister spraw wewnętrznych, Fernando Grande-Marlaska, powiedział, że jego zdaniem podejrzany, identyfikowany przez niektórych jako Yasine Kanjaa, prawdopodobnie działał sam, „bez udziału stron trzecich zaangażowanych w zajście” – podaje „The Telegraph”.
Potępiły atak
Chrześcijańskie i muzułmańskie organizacje w Hiszpanii potępiły atak, podczas gdy hiszpańska partia Vox obarczyła winą rzekomo niedbałe polityki imigracyjne rządu.
W październiku zeszłego roku, Instytut Polityki Migracji opublikował raport, w którym określił Hiszpanię jako „jedno z największych celów migracyjnych w Europie”, przy około 7,3 milionach mieszkańców kraju będących imigrantami.
„Odpowiedzialność za integrację imigrantów jest w dużej mierze w rękach siedemnastu niezależnych społeczności Hiszpanii, które cieszą się szerokim zakresem władzy na skutek zdecentralizowanego systemu politycznego kraju” – zauważono w raporcie.
„Sprawy związane z azylem, kontrolą graniczną i statusem prawnym należą wyłącznie do rządu państwowego, jednak polityczny klucz do integracji, w tym świadczenia socjalne, zamieszkanie i zatrudnienie, został przekazany rządom sub-państwowym”.
Zgodnie z raportem British Broadcasting Corporation z 2018 roku, ponad 30 tysięcy osób nielegalnie wkroczyło w tamtym roku na teren Hiszpanii, co jest „najwyższą liczbą w ciągu ponad dziesięciu lat”.
„Gdy dostaną się do Hiszpanii, idą dalej, niektórzy kierują się do innych krajów europejskich, inni próbują zacząć nowe życie w Hiszpanii” – donosiło w tamtym czasie BBC.
Nasiliły się przestępstwa nienawiści przeciwko chrześcijanom
W ostatnich latach w całej Europie nasiliły się przestępstwa nienawiści przeciwko chrześcijanom. Zgodnie z raportem opublikowanym jesienią zeszłego roku przez Obserwatorium Nietolerancji i Dyskryminacji Chrześcijan w Europie, w 2021 roku zanotowano ponad 519 przypadków zaklasyfikowanych jako przestępstwa nienawiści przeciwko chrześcijanom, przy czym do trzydziestu z nich doszło w Hiszpanii.
Autor: Michael Gryboski
Źródło: The Christian Post