Ze świata

Pierścień z „Dobrym Pasterzem”, wczesny symbol chrześcijaństwa, znaleziony u wybrzeży Cezarei

Pierścień

W Izraelu, niedaleko wybrzeży Cezarei, archeologiczna jednostka morska Israel Antiquities Authority (IAA) odkryła starożytne skarby pochodzące z dwóch wraków. „Statki prawdopodobnie były zakotwiczone niedaleko brzegu i rozbiły się w czasie burzy” – twierdzą Jacob Sharvit i Dror Planer z IAA.

Wśród szczątków jest specjalny, złoty pierścień z wizerunkiem Dobrego Pasterza. Wątek Dobrego Pasterza obecny jest w całej Biblii, np. w starotestamentowej Księdze Izajasza: „Jak pasterz będzie pasł swoją trzodę, swoim ramieniem zgromadzi baranki, na swoim łonie będzie je nosił, a ciężarne poprowadzi ostrożnie” (Iz 40:11; UBG). Obraz pasterza to także jeden z najwcześniejszych i najstarszych obrazów używanych w chrześcijaństwie, symbolizujący Jezusa jako miłującego pasterza ludu Izraela. Jezus sam o sobie powiedział: „Ja jestem dobrym pasterzem. Dobry pasterz oddaje swoje życie za owce” (Jana 10:11; UBG).

Pierścień odkryto w pobliżu portu Cezarei, który jako jeden z najstarszych ośrodków chrześcijaństwa, mieszczący wczesną społeczność chrześcijańską, był miejscem o wielkim znaczeniu w tradycji chrześcijańskiej. Na początku, tę społeczność tworzyli tylko Żydzi, a zgodnie z zapisem Dziejów Apostolskich 10, właśnie tam apostoł Piotr ochrzcił rzymskiego setnika Korneliusza.

Inne cenna znaleziska

Wśród innych znalezionych, cennych przedmiotów, są setki srebrnych i brązowych monet rzymskich z połowy III wieku po Chrystusie, około 560 srebrnych monet z XIV-wiecznego okresu mameluków, brązowa figurka w kształcie orła symbolizująca rzymskie panowanie i figurka aktora rzymskiej pantomimy (tzw. pantomimusa) w komicznej masce.

Podwodne szczątki obejmują też rzadkie przedmioty osobiste ofiar morskiej katastrofy, m.in. piękny, czerwony kamień jubilerski z wygrawerowaną lirą. W tradycji żydowskiej, lira jest zwana „harfą Dawida” (Kinor David). Według 1 Księgi Samuela 16:23, Dawid grał na harfie dla Saula: „A gdy zły duch od Boga zstępował na Saula, Dawid brał harfę i grał swą ręką melodię. Wtedy Saul doznawał ulgi i czuł się lepiej, a zły duch odchodził od niego” (UBG).

Mówi Eli Eskozido, dyrektor Israel Antiquities Authority: „Wybrzeża Izraela są bogate w miejsca i odkrycia, będące ogromnie ważnymi dobrami narodowego i międzynarodowego dziedzictwa kulturowego. Są niezwykle kruche, dlatego Israel Antiquities Authority prowadzi podwodne badania, by lokalizować, monitorować i ocalać wszelkie starożytne przedmioty”.

Autor: Chris Mitchell

Źródło: CBN News

Inne: Izrael: 11-latka znajduje starożytną monetę jerozolimką, mogła być wybita w świątyni

pokaż więcej

Podobne wiadomości

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button