Ze świata

Izrael: 11-latka znajduje starożytną monetę jerozolimką, mogła być wybita w świątyni

moneta
Starożytna moneta odkryta w ziemi z wykopalisk archeologicznych prowadzonych przez izraelski urząd ds. starożytności na „drodze pielgrzymkowej” w Parku Narodowym Miasta Dawida. Źródło zdjęcia: CBN News

Jerozolima, Izrael. Jedenastoletnia dziewczynka z Izraela znalazła srebrnego szekla, który zdaniem archeologów mógł być wybity przez kapłana 2 tysiące lat temu na Wzgórzu Świątynnym w Jerozolimie.

Dziewczynka, Liel Krutokop, znalazła rzadką monetę, przesiewając ziemię w czasie „doświadczenia archeologicznego”, imprezy rodzinnej zorganizowanej we współpracy z City of David i Parkiem Narodowym Emek Tzurim w Jerozolimie.

„Wysypaliśmy wiadro ziemi na sito, i gdy odsiewaliśmy kamienie, które były wewnątrz, zobaczyłam coś okrągłego” – powiedziała Liel w oświadczeniu. „W pierwszej chwili nie wiedziałam, co to jest, ale wyglądało inaczej, niż wszystkie inne kamienie. Byłam bardzo podekscytowana”.

Z czasów Wielkiego Powstania Żydów

Na monecie wyryto napis „Drugi Rok”, wskazujący, że używano jej w drugim roku Wielkiego Powstania Żydów przeciwko cesarstwu rzymskiemu w latach 67-68 A.D. Na drugiej stronie monety znajduje się inskrypcja oznaczająca siedzibę arcykapłana, a tuż obok widać starożytne hebrajskie słowa „Święte Jeruzalem”.

Dr Robert Kool, dyrektor wydziału monet w Israel Antiquities Authority, mówi, że moneta została prawdopodobnie wykonana z wysokiej jakości srebra znalezionego w zasobach Drugiej Świątyni.

„Jeśli tak, to z ostrożnością możemy powiedzieć, że ta moneta to najwyraźniej jeden z nielicznych przedmiotów, jakie dzisiaj mamy, które pochodzą z samej Świątyni” – powiedział Kool.

Liel Krutokop
Liel Krutokop, pośrodku po prawej, z rodziną na Drodze Pielgrzymkowej w Parku Narodowym Miasta Dawida. Źródło zdjęcia: CBN News

„To rzadkie znalezisko, skoro spośród wielu tysięcy monet odkrytych do tej pory w czasie wykopalisk archeologicznych, tylko około 30 monet jest zrobionych ze srebra z okresu Wielkiego Powstania” – dodał.

wybita przez kapłana

Kool teoretyzuje, że moneta została wybita przez kapłana, który sympatyzował z żydowskimi rebeliantami.

„Waluta jest znakiem suwerenności” – wyjaśnił. „Jeśli stajesz się buntownikiem, używasz jednego z najbardziej oczywistych symboli niezależności i wybijasz monety. Inskrypcja na monecie wyraźnie wyraża aspiracje rebeliantów. Decyzja o użyciu starożytnego napisu hebrajskiego, który w tamtym czasie nie był już używany, nie jest przypadkowa. Użycie tego napisu stało się wyrazem tęsknoty ludzi tego okresu za dniami Dawida i Salomona oraz dniami zjednoczonego królestwa żydowskiego – czasem, w którym lud Izraela miał pełną niepodległość w swojej ziemi”.

Eksperci mówią, że moneta była używana w celach handlowych w Jerozolimie sprzed 2 tysięcy lat, zanim Rzymianie zniszczyli świątynię. Została znaleziona w ziemi pochodzącej z wykopalisk archeologicznych na starożytnej „Drodze Pielgrzyma” w Mieście Dawida. Jezus i inni żydowscy pielgrzymi używali tej drogi, by dostać się do świątyni.

„Ta ulica, która łączyła Sadzawkę Siloe na południu Miasta Dawida ze Wzgórzem Świątynnym na północy, była główną ulicą Jerozolimy w okresie Drugiej Świątyni, którą tysiące pielgrzymów maszerowało w kierunku świątyni” – powiedział archeolog Ari Levy, dyrektor wykopalisk z ramienia Israel Antiquities Authority. „Nie ma wątpliwości, że prowadzono tam szeroką działalność handlową. Dowodzą tego liczne odważniki i monety z brązu, jakie tu znaleźliśmy. Jednak znalezienie monety rebeliantów zrobionej z czystego srebra to stanowczo coś wyjątkowego i ekscytującego”.

Moneta została chemiczne oczyszczona i będzie pokazana publicznie w czasie święta Hanuki w Parku Narodowym Emek Tzurim.

Autor: Emily Jones

Źródło: CBN News

Inne: Izraelscy archeolodzy znajdują napis „Chrystus, narodzony z Marii”

pokaż więcej

Podobne wiadomości

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button