Z kraju

Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań

Powszechny spis ludności i mieszkań w 2011r. (NSP 2011) będzie pierwszym spisem powszechnym od czasu, kiedy Rzeczpospolita Polska stała się państwem członkowskim Unii Europejskiej. Z tego faktu wynika szereg zobowiązań, m.in. konieczność dostarczenia informacji z dziedziny demograficzno–społecznej oraz społeczno–ekonomicznej, w zakresie i terminach określonych przez Komisję Europejską.

Spis powszechny dostarcza najbardziej szczegółowych informacji o liczbie ludności, jej terytorialnym rozmieszczeniu, strukturze demograficzno–społecznej i zawodowej, a także o społeczno–ekonomicznej charakterystyce gospodarstw domowych i rodzin oraz o ich zasobach i warunkach mieszkaniowych na wszystkich szczeblach podziału terytorialnego kraju: ogólnokrajowym, regionalnym i lokalnym.

Będzie to też spis wyznaniowy.

Pytanie o przynależność do Kościoła lub związku wyznaniowego.
Dane te będą mogły być zbierane wyłącznie na zasadzie dobrowolności – przewiduje ustawa o narodowym spisie powszechnym ludności i mieszkań 2011 r.

„Takie pytania były stawiane już wcześniej. Przedwojenny Mały Rocznik Statystyczny zawierał dział o wyznaniach” – przypomina ks. prof. Witold Zdaniewicz, dyrektor Instytutu Statystyki Kościoła Katolickiego w Polsce. Jego zdaniem, każde państwo w ramach polityki społecznej powinno wiedzieć, jakiego wyznania są jego obywatele i ilu ich jest.

Czas pokaże jakie dane otrzymamy. Będzie to na pewno ciekawostka – pod warunkiem, że obywatele zechcą uczciwie podać….

pokaż więcej

Podobne wiadomości

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button