Ze świata

Gwatemala nie chce u siebie działalności Planned Parenthood

Gwatemala

Gwatemala postanowiła wycofać się z wcześniej podjętej decyzji o zgodzie na działalność Planned Parenthood w swoim kraju, uchylając porozumienie zawarte w październiku.

Na początku listopada, prezydent Gwatemali Alejandro Giammattei ogłosił uchylenie zgody, wyjaśniając w oświadczeniu, że jest przeciwny stanowisku organizacji wobec aborcji.

„Uznaję życie od poczęcia i dlatego nie będę w mojej administracji tolerować żadnego ruchu, który narusza ustanowienia naszej Konstytucji Politycznej Republiki, a także występuje przeciwko wartościom, w których zostałem wychowany, i jest sprzeczny z moimi wartościami jako lekarza” – stwierdził Giammattei, cytowany przez Katolicką Agencję Informacyjną.

„Jestem wiernym obrońcą życia”

„Jestem wiernym obrońcą życia i z całą stanowczością twierdzę, że nie poprę w mojej administracji tworzenia, rejestracji lub uruchamiania żadnej organizacji, która występuje przeciwko życiu” – oznajmił.

Minister spraw wewnętrznych Gwatemali, Oliverio Garcia Rodas, który początkowo zaaprobował zawartą w zeszłym miesiącu umowę z Planned Parenthood, w reakcji na oświadczenie prezydenta oficjalnie ustąpił z urzędu.

„Oliverio Garcia Rodas, ponosząc odpowiedzialność, poinformował mnie wieczorem, że podjął decyzję o rezygnacji z powodu błędu, jaki popełnił, uznając go za silnie przeciwny [naszemu stanowisku]” – mówił dalej Giammattei.

Zgodnie z gwatemalskim prawem, zabieg aborcji jest nielegalny z wyjątkiem nagłych wypadków, w których jego wykonanie jest procedurą medyczną ratującą życie kobiety.

Według informacji na stronie internetowej Planned Parenthood, organizacja współpracuje obecnie z instytucjami w Gwatemali, pomagając dostarczać usługi i informacje z zakresu opieki zdrowotnej.

„Posługujemy się innowacyjnymi narzędziami, by zwiększać dostęp do informacji i usług z zakresu opieki zdrowotnej, w tym kontroli urodzin, a także poprawiać wskaźniki moralności macierzyńskiej i niebezpiecznych aborcji” – informuje Planned Parenthood.

„Promujemy zaangażowanie społeczne, by zmieniać klimat społeczny, prawny i polityczny dla zrównania praw seksualnych i rozrodczych z prawami człowieka” – twierdzi organizacja.

Planned Parenthood postanowiło wycofać pozew sądowy

Na początku listopada, Planned Parenthood postanowiło wycofać pozew sądowy przeciwko amerykańskiemu stanowi Arizona, dotyczący różnych stanowych regulacji prawnych związanych z procedurą aborcyjną.

We wtorek 3 listopada, Planned Parenthood Arizona bez wyjaśnienia wniosło do sądu federalnego wspólne zastrzeżenie o dobrowolnym oddaleniu [pozwu] bez uszczerbku.

W efekcie, stan Arizona będzie mógł wprowadzić m.in. prawa, które zobowiązują do stosowania 24-godzinnego okresu oczekiwania i zakazują osobom wykonującym aborcje świadczenia usług w formie zdalnego (telefonicznego lub telekonferencyjnego) nadzorowania procedury samodzielnej aborcji farmakologicznej.

„Status tego procesu sądowego nie zmienia faktu, że szkodliwe prawa takie jak zakaz zdalnego nadzorowania procedury aborcji farmakologicznej, zakaz usług lekarzy praktyków w rozszerzonym zakresie (tzw. advanced practice) i obowiązkowe okresy oczekiwania, dla zbyt wielu ludzi oznaczają odsunięcie dostępu do aborcji” – wyjaśniła Lola Bovell z Planned Parenthood w oświadczeniu dla Capitol Media Services.

Autor: Michael Gryboski

Źródło: The Christian Post

Podobne
Finansowanie aborcji przez Unię Europejską

pokaż więcej

Podobne wiadomości

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Back to top button