Chrześcijanin fałszywie oskarżony i pobity na śmierć
W sobotę 25 maja chrześcijanin został zaatakowany i brutalnie pobity przez tłum w Sargodha w pakistańskiej prowincji Pendżab. Nazir Masih został wcześniej oskarżony o niszczenie kartek z Koranu. W odpowiedzi przed domem i sklepem chrześcijanina zebrał się tłum około 2 tys. osób, którzy zniszczyli fabrykę obuwia i napadli na członków rodziny Nazira Masiha. W wyniku odniesionych ran mężczyzna zmarł.
Fikcyjne oskarżenia i zarzut bluźnierstwa
W Internecie pojawiło się kilka filmów przedstawiających atak z 25 maja. Pokazują one kilku rozgorączkowanych napastników bijących pałkami starszego mężczyznę (Nazira Masiha), gdy ten leży na ziemi. Inne nagrania pokazują sklep obuwniczy, który Masih prowadził ze swoim synem, oraz dom rodzinny, który został splądrowany i podpalony. Początkowo doniesienia mówiły o tym, że Nazir Masih w stanie krytycznym przebywa w szpitalu pod silną ochroną policji. Niestety wkrótce dowiedzieliśmy się, że Nazir Masih zmarł w wyniku odniesionych ran.
Rodzina Nazira Masiha składa się z dziewięciu osób, w tym synowych i wnuków. Wszyscy mieszkali razem w jego domu, który został całkowicie zniszczony podczas ataku. Zniszczony został również sklep obuwniczy, który prowadził wraz z synem, a także pobliski sklep jego synowej.
Różne źródła donoszą, że spalone fragmenty Koranu zostały celowo podrzucone Nazirowi, aby zastawić pułapkę na chrześcijan. Napięcia w mieście narastały od czasu islamskiego święta Eid po Ramadanie. Celem ataku stał się Nazir Masih, który nie podobał się islamskim ekstremistom ze względu na jego udany biznes obuwniczy i tworzenie miejsc pracy dla chrześcijan.
Sytuacja pozostaje napięta
Przywódcy kościelni starają się zapewnić bezpieczeństwo rodzinie Masiha, która od kilku dni przebywa w nieznanym miejscu pod ochroną policji. Negocjacje z organami ścigania okazują się trudne, ponieważ Masih i jego syn zostali zgłoszeni lokalnej policji na podstawie przepisów o bluźnierstwie. Każda sprawa, w której taki zarzut jest oficjalnie zarejestrowany, jest bardzo delikatna i wymaga dużej wrażliwości prawnej.
Sytuacja w Sargodha i okolicznych miastach pozostaje napięta, zwłaszcza w odniesieniu do chrześcijańskich dzielnic. Mieszkający tam ludzie nie mogą obecnie chodzić do szkoły ani pracować.
Thomas Müller, analityk Open Doors, komentuje: „Niestety, masowy atak po oskarżeniu o bluźnierstwo nie jest zaskakujący. Policja stara się tłumić zamieszki w takich przypadkach, ale nie zawsze jej się to udaje. Sargodha jest jednym z punktów zapalnych w kraju”.
W Światowym Indeksie Prześladowań 2024 Pakistan zajmuje 7. miejsce wśród krajów, w których chrześcijanie są najbardziej prześladowani za swoją wiarę.
Źródła: Reuters, Open Doors
za Open Doors, Polska