Izrael oskarża Twittera o „podwójną miarę” w traktowaniu wpisów światowych liderów
W środę 29 lipca, przedstawicielka Twittera broniła decyzji swojej platformy o nie flagowaniu wpisów Najwyższego Przywódcy irańskiego, ajatollaha Chamenei’ego, zawierających wezwanie do przemocy wobec Izraela. Zasugerowała, że tego typu mowa jest „komentarzem na temat bieżących kwestii politycznych”.
Ylwa Pettersson, dyrektor polityki Twittera dla krajów skandynawskich i Izraela, została skonfrontowana przez izraelskich przywódców podczas posiedzenia Knessetu w sprawie antysemityzmu na mediach społecznościowych. Proizraelski działacz i adwokat praw człowieka, Arsen Ostrovsky, zapytał Pettersson, dlaczego Twitter postanowił oflagować niedawny wpis amerykańskiego prezydenta Donalda Trumpa, a nie zrobił tego dla wpisu Chamenei’ego, „który dosłownie wezwał do ludobójstwa Izraela i narodu żydowskiego”.
29 maja, Twitter umieścił specjalny znacznik na wpisie Trumpa dotyczącym ogólnokrajowych niepokojów, jakie pojawiły się w następstwie śmierci George’a Floyda.
Pettersson odpowiedziała: „Mamy sposób postępowania wobec liderów, zgodnie z którym bezpośrednie interakcje z innymi postaciami publicznymi, komentarze na temat bieżących zagadnień politycznych lub pobrzękiwanie szabelką polityki zagranicznej w kwestiach wojskowo-gospodarczych generalnie nie naruszają naszych zasad”.
Członek Knessetu, Michael Cotler-Wunsh, przerwał Pettersson i nie chciał dać za wygraną.
„Wzywanie do ludobójstwa jest w porządku, ale komentowanie sytuacji politycznych w pewnych krajach nie jest w porządku?” – zapytał.
„Jeśli światowy lider łamie nasze zasady, lecz istnieje wyraźne zainteresowanie utrzymaniem [tych treści] w serwisie, możemy umieścić je za uwagą, która dostarcza szerszy kontekst naruszenia i pozwala użytkownikom wejść dalej, jeśli chcą zobaczyć tego typu zawartość” – odpowiedziała Pettersson.
Następne zasugerowała, że wpis Trumpa z 29 maja został oflagowany, ponieważ „w oparciu o historyczny kontekst ostatniego zdania oraz ryzyko ewentualnego inspirowania do krzywdy i podobnych działań, naruszał zasady [Twittera] odnoszące się do gloryfikacji przemocy”.
W ostatnim zdaniu, do którego odniosła się Pettersson, Trump stwierdził, że „gdy zaczyna się plądrowanie, zaczyna się strzelanie”.
Nieusatysfakcjonowany odpowiedzią, Wunsh oznajmił, że na mediach społecznościowych jest „wrażenie podwójnej miary” i wyraził usilną prośbę, by Twitter „zapewnił”, by w jego sposobie traktowania naruszeń wytycznych dla swojej społeczności nie było żadnej podwójnej miary.
Pettersson nie skomentowała konkretnych wpisów Chamenei’ego, jednak izraelscy i amerykańscy przywódcy już od dawna zwracają uwagę na jego wielokrotne wezwania do „zbrojnego oporu” wobec Izraela.
20 maja, Chamenei napisał na Twitterze, że Iran „będzie wspierać i pomagać każdemu państwu lub grupie w dowolnym miejscu, która sprzeciwia się i zwalcza syjonistyczny reżim”.
Później przekonywał, że eliminacja Izraela „nie oznacza masakry narodu żydowskiego”, a jedynym „środkiem zaradczym” do czasu zniszczenia Państwa Żydowskiego jest „opór zbrojny”.
Wcześniej tego roku, CBN News donosiło, że Chamenei opublikował plakat z palestyńską flagą zatkniętą na Wzgórzu Świątynnym i napisem: „Palestyna będzie wolna. Ostateczne rozwiązanie: opór do czasu referendum”.
Sekretarz stanu USA, Mike Pompeo oskarżył irańskich przywódców o „przywoływanie wezwania Hitlera do ludobójstwa” i „ostatecznego rozwiązania” nazistowskich Niemiec.
Pompeo dołączył też do innych, którzy domagają się od Twittera cenzury Chamenei’ego.
Autor: Emily Jones
Źródło: CBN News