Różne

Z czym Polakom kojarzy się Islam – zaskakujące wyniki badania OBOAK

„Dżihad” na pierwszym miejscu, potem ex aequo „terroryzm” i „uchodźcy” to pierwsze skojarzenia z Islamem w badaniu przeprowadzonym przez OBOAK na zlecenie Wydawnictwa Nowe Media na początku października br. Z badania wynika, że Polacy mają bardzo małą wiedzę na temat Islamu więc bazują na skojarzeniach z przekazów medialnych, rozmów ze znajomymi oraz na własnych doświadczeniach. Największą ciekawostką badań był fakt, że Barack Obama przez większość respondentów uważany jest za muzułmanina, gdy w rzeczywistości jest chrześcijaninem należącym do kościoła „The United Church of Christ”.

O badaniu

Badanie Ośrodka Opinii Adama Kowalskiego zostało przeprowadzone w październiku 2015 r. na zlecenie Wydawnictwa Nowe Media w związku z wydaniem książki Joela C. Rosenberga „Dwunasty IMAM”. Badanie przeprowadzone zostało za pomocą ankiety elektronicznej w 70 proc. wśród mieszkańców dużych miast, w 30 proc. mniejszych miast, miejscowości i wsi. Próba badania wyniosła 563 osoby – były to osoby w przedziale wiekowym 18-63.

Z badania wyłania się bardzo ponury obraz Islamu i muzułmanów. Aż 81 proc. respondentów na pytanie o skojarzenia z Islamem podaje „Dżihad”, po 63 proc. „terroryzm” oraz „uchodźców”, 44 proc. „religię monoteistyczną””. Przy odpowiedziach „pokojowe współistnienie”, „pokój i harmonia na świecie”, czy „poszanowanie praw człowieka” nie podpisał się nikt mimo znaczącej próby badania.

Co druga osoba biorąca udział w badaniu wskazała, że to Islam jest odpowiedzialny za niski poziom rozwoju gospodarczego niektórych krajów muzułmańskich, 25 proc. podało inne przyczyny, a kolejne 25 proc. wybrała odpowiedź „trudno powiedzieć”.

Pytani o status społeczny kobiety w Islamie uważamy w 93 proc., że jest zdecydowanie niższy niż status mężczyzny. Najwięcej bo aż połowa respondentów wskazała, że wynika to z faktu, że mężczyzna może mieć kilka żon, 12 proc. jako powód wybrała fakt, że kobiecie przypada mniejszy spadek niż mężczyźnie.
7 proc. nie miało na ten temat zdania. Nikt nie wybrał wersji wyższego statusu kobiety w Islamie, który wynika z faktu, że Koran za grzech pierworodny obarcza winą wyłącznie Adama, nie wspominając imienia Ewy.

54 proc. Polaków uważa, że większość muzułmanów to Arabowie. 46 proc. jest odwrotnego zdania. Ciekawostką w tym pytaniu było brak osób niezdecydowanych. Nikt nie wybrał odpowiedzi „nie mam pojęcia”.

Aż 68 proc. respondentów spotkało osobiście wyznawcę Islamu. 64 proc. przyznaje, że nigdy nie czytała żadnej książki o Islamie. 33 proc. czytała natomiast ich kilka. Co ciekawe zaledwie 2 proc. respondentów przyznaje, że przeczytali jedną książkę o Islamie. Podobnie wynik wygląda dla wielu przeczytanych książek.

– Wyraźnie wzrasta zainteresowanie Polaków islamem, terroryzmem i ogólnie tym, co dzieje się na Bliskim Wschodzie – mówi Iwona Dreger, prezes Wydawnictwa Nowe Media. – Patrzymy na to, co dzieje się na świecie, widzimy zagrożenie, więc staramy się zrozumieć, skąd ono się bierze i czy jest sposób, by mu zapobiec.

– Dwunasty IMAM to bardzo aktualna powieść. Nie jest to żadne studium islamu, ale książka beletrystyczna, thriller polityczny. Mamy jednak nadzieję, że dając sporą dawkę przyjemności z czytania, dostarczy nam też pewnej wiedzy, skąd biorą się pewne postawy czy sposób myślenia ludzi ze Wschodu, z którymi tak ciężko jest nam się utożsamić – dodaje Iwona Dreger.

Książka Wydawnictwa Nowe Media właśnie trafiła do sprzedaży.
Napiszemy o niej już wkrótce.

pokaż więcej

Podobne wiadomości

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button