Ze świata

Wzrost liczby osób niezwiązanych z żadną religią

Szwajcaria

W Szwajcarii zaobserwowano znaczący wzrost liczby osób, które nie identyfikują się z żadną religią. Obecnie “Nones”, czyli osoby bez wyznania, stanowią największą grupę pod względem przynależności religijnej – lub jej braku – obejmując ponad jedną trzecią populacji (34%).

To oznacza wzrost o ponad 13 punktów procentowych od 2010 roku, zgodnie z najnowszymi danymi opublikowanymi przez Szwajcarski Federalny Urząd Statystyczny, jak donosi Evangelical Focus.

Dane z 2022 roku pokazują, że liczba osób bez wyznania przekroczyła obecnie liczbę katolików (32%) i protestantów reformowanych (21%).

Jest to zdumiewający wzrost osób niewierzących, które w 1970 roku stanowiły zaledwie 1% populacji.

Dane ujawniły, że osoby niewierzące są częściej młode i płci męskiej. Największą grupę wiekową stanowią osoby w wieku od 25 do 34 lat (42%), w porównaniu do zaledwie 16% osób powyżej 75 roku życia.

Ponad jedna trzecia mężczyzn określiła się jako niewierzący (36%), w porównaniu do 31% kobiet.

Więcej niż jeden na dziesięciu respondentów był wcześniej wierzący, ale potem stracił wiarę (15%). Jedna trzecia stwierdziła, że nie zgadza się z naukami społeczności religijnej.

Prawie jedna trzecia osób niewierzących stwierdziła jednak, że są mniej lub bardziej uduchowieni, a ponad jedna czwarta (28%) powiedziała, że pomogło im to poradzić sobie w trudnych chwilach w życiu.

Autor: Raymond Powell
Źródło: Christian Today

pokaż więcej

Podobne wiadomości

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button