Prześladowania

Więziona za wiarę: Twen Theodros

Wyślij kartkę

TwenTheodros
TwenTheodros

Każdy, kto czytał książkę „Pieśń Słowika”, w której Helen Berhane, chrześcijańska piosenkarka z Erytrei, opisuje swoje więzienne przeżycia, poznał jej współwięźniarkę i bliską przyjaciółkę Esterę. Prawdziwe imię Estery brzmi Twen. Była ona więziona razem z Helen w tym samym metalowym kontenerze. Twen to niezwykła chrześcijanka. Była wielokrotnie dotkliwie bita i torturowana przez strażników więziennych. Czasami przyjmowała na siebie karę, która miała być wymierzona Helen, a gdy Helen bardzo podupadła na zdrowiu w wyniku tortur i niedożywienia, opiekowała się nią. Karmiła ją, obmywała jej rany, broniła jej, a nawet zanosiła do toalety. „W tamtym okresie byłam szczególnie wdzięczna Bogu za moją przyjaciółkę Esterę. Służyła mi niestrudzenie i tylko dzięki jej opiece jestem nadal w stanie chodzić. Codziennie mnie masowała, kąpała, karmiła i prała moją odzież” – napisała o niej Helen („Pieśń słowika”, s. 88).

Twen Theodros została aresztowana niedługo po swoim nawróceniu

w stolicy Erytrei Asmarze w 2004 r. Zwolniono ją jednak, gdy za namową ojca podpisała zobowiązanie, że nie będzie już spotykać się z innymi chrześcijanami ani dzielić się swoją wiarą. W styczniu 2005 r. została ponownie aresztowana, ponieważ wzięła udział w czuwaniu noworocznym w kościele podziemnym. Wysłano ją do więzienia Mai Sirwa. Podobnie jak większości chrześcijan więzionych w Erytrei nigdy nie przedstawiono jej żadnych zarzutów, nie postawiono przed sądem ani też nie pozwolono na kontakt z adwokatem.

W 2006 r. do tego samego więzienia trafiła duża liczba osób aresztowanych w czasie chrześcijańskiego wesela w Asmarze. Twen oraz wszystkie kobiety z tej grupy, które odmówiły podpisania zobowiązania, że nie będą już angażować się w działalność chrześcijańską, co byłoby równoznaczne z wyparciem się wiary, zostały wysłane do Wi’a, jednego z najbardziej surowych więzień w Erytrei. Wi’a, położona na wybrzeżu Morza Czerwonego, to jedno z najbardziej nieprzyjaznych miejsc na ziemi. Setki więźniów zmarło tam w wyniku skrajnych upałów i fatalnych warunków sanitarnych. Więzienie zostało w końcu zamknięte z nakazu rządu w 2009 r., gdy wybuch epidemii zapalenia opon mózgowych doprowadził do śmierci przynajmniej pięćdziesięciu więzionych tam chrześcijan.

Twen razem ze swoimi towarzyszkami została więc przeniesiona do więzienia Me’etr w północno-zachodnim zakątku Erytrei. Zostało ono otwarte w 2007 r. aby przetrzymywać w nim chrześcijan aresztowanych z powodu wiary. W praktyce jest to ciężki obóz pracy. Pożywienie jest skąpe, a klimat bardzo gorący i suchy. W pobliżu nie ma żadnej większej miejscowości i nie dociera tam komunikacja publiczna.

Twen jest w więzieniu już ponad 12 lat. Gdy została aresztowana po raz pierwszy, miała 23 lata i była młoda w wierze. Obecnie jest bardzo dojrzała w Panu i prowadzi w wierze inne więźniarki. Cały czas troszczy się o nie i otacza opieką.

Kilkakrotnie miała okazję uciec. W jednym przypadku z powodu złego stanu zdrowia pozwolono jej spędzić miesiąc z rodziną w Asmarze. Lecz po zakończeniu leczenia wróciła dobrowolnie do więzienia, nie skorzystawszy z możliwości ucieczki za granicę. Twen i dwunastu innym chrześcijankom, które były w więzieniu równie długo jak ona, powiedziano, że jeśli wyprą się wiary w Chrystusa, to natychmiast zostaną zwolnione. Wszystkie zdecydowanie odmówiły.

Wszyscy, którzy znają i kochają Twen, wiedzą, jak bardzo wartościową i przemiłą jest osobą i że całym sercem pragnie pozostać wierną naśladowczynią Jezusa. Wiedzą również, że jest gotowa pozostać w więzieniu tak długo, jak tylko będzie tam użyteczna dla Boga.

Adres:

Twen Theodros

Me’etr Prison
Asmara
ERYTREA

Wyślij kartkę z pozdrowieniami do Twen Theodros (plik do wydrukowania).

za Głos Prześladowanych Chrześcijan

pokaż więcej

Podobne wiadomości

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Close

Adblock Detected

Prosimy o wsparcie, wyłączając blokadę reklam.