Ze świata

Wiadomości z Izraela (9.10.15)

Wiadomości z IzraelaUJĘTO CZŁONKÓW KOMÓRKI HAMASU Z POWODU KOLEJNEGO MORDERSTWA DWÓCH IZRAELCZYKÓW – Schin Beit, tzn. Izraelskie Biuro Wywiadu w Tel Avivie 5 października wydało oświadczenie o zatrzymaniu pięciu członków Hamasu w Nablusie ponieważ 1 października zamordowali parę Eitama i Naamę Henkinów w Samarii. Ta sama komórka odpowiedzialna jest także za dwa kolejne zamachy. Kiedy terroryści ostrzelali samochód zatrzymał się. Wtedy dwóch terrorystów zastrzeliło Henkinów z bliskiej odległości. Podczas ostrzału ranny został jeden z bandytów przypadkowo trafiony przez swoich kompanów i porzucił swoją broń. Służby bezpieczeństwa znalazły ją później. Możliwe, że bandyci dlatego tak szybko uszli z miejsca zamachu,

że mieli rannego. W ten sposób dzieci na tylnych siedzeniach uszły śmierci. Grupa Hamasu przyznała się do dokonania tego brutalnego morderstwa. Minister obrony Moshe Jaalon oświadczył w poniedziałek wieczorem, że ta sama komórka Hamasu planowała kolejne zamachy. (Haaretz, Arutz 7)

ABBAS NIE CHCE MILITARNEJ ESKALACJI Z IZRAELEM – Przewodniczący Autonomii tzw. palestyńskiej (PA) Mahmud Abbas powiedział we wtorek 6 października, że chciałby uniknąć eskalacji przemocy wobec Izraela, mówi to na dodatek po wielu atakach arabskich terrorystów brutalnie zabijających izraelskich obywateli. „Nie chcemy militarnej czy technicznej konfrontacji z Izraelem” – powiedział swoim ministrom. „Mówimy swoim ludziom z bezpieki i naszym politykom że nie chcemy eskalacji, ale chcemy nas chronić”. To że zwraca się do różnych „ruchów politycznych” ma znaczenie, ponieważ Abbasa Fatah przyjął odpowiedzialność za zamachy i to jeszcze przed ujęciem sprawców przez siły izraelskie. (Arutz 7)To co Abbas naprawdę myśli jest to, że nie chce on by Izrael bardziej zdecydowanie reagował na takie ataki grup terrorystycznych, które atakują nożem, rzucają kamieniami, detonują ładunki i w podobny sposób terroryzują. Gdyby Abbas chciał rzeczywiście zakończyć przemoc musiał by zmienić podręczniki szkolne i skończyć z hucpą na Izrael. Przestać musiałby uwielbiać przelewanie krwi przez bandytów i przestać nadawać placom i ulicom nazwy największych morderców.

PREMIER: „ZAMKNIJCIE SKLEPY KTÓRYCH WŁAŚCICIELE ZIGNOROWALI RANNĄ KOBIETĘ“ – We wtorek 6 października premier Netanjahu wyjaśnił, że chciałby aby arabski właściciel sklepu na Jerozolimskim Starym Mieście został postawiony przed sądem, bo zignorował żydowską kobietę i obrażał ją kiedy została zaatakowana przez arabskiego nożownika. Chce wymóc zamknięcie sklepu.. Netanjahu powiedział, że prosił o podjęcie kroków przeciwko tym handlarzom, obok których przebiegła krwawiąca kobieta. A kiedy wołała o pomoc były wyzywana, opluta i nadepnięta. Kilka godzin wcześniej Netanjahu odwiedził w szpitalu Adele Bennett i rozmawiał z nią. „W oczach mieli mord” – wspominała kobieta. „Pili przy tym colę i naśmiewali sią ze mnie. Uciekałam prosząc o pomoc. Można było ujrzeć w ich oczach tylko nienawiść! Poznałam że to wszystko zostało zaplanowane w szczegółach. Wiedzieli jak się zabija człowieka!“ Netanjahu odpowiedział: „Mogę pani powiedzieć tylko jedno: jest pani bohaterską kobietą”. (INN) Zamiast być nazwaną bohaterską Adelle pewnie wolałaby sprawiedliwość i ostrzejsze kroki bezpieczeństwa wobec terrorystów i tych którzy ich popierają i podżegają. Jej mąż umarł w zeszłym tygodniu w tym samym ataku, ranne zostało też ich dziecko. Proszę módlcie się o uzdrowienie i pocieszenie dla rodziny Bennettów oraz o tych, którzy stracili swoich bliskich w ostatnich atakach terrorystycznych.

NAUCZYCIELE GROŻĄ STRAJKIEM JEŚLI NIE USTANĄ ATAKI TERRORYSTYCZNE – We wtorek 6 października jedna z nauczycielek przerwała konferencję prasową, którą w namiocie protestacyjnym obok siedziby premiera miała rzeczniczka Knesetu Juli Edelstein. Nauczyciele będą strajkować jeśli rząd nie położy kresu arabskim atakom, wyjaśniła Sara Shulmanm nauczycielka z gminy Elim. Żądała ona: „Proszę uruchomić całą gospodarkę, zanim nie zmieni się sytuacja. Nie wychodzę z domu uczyć dzieci, które być może jutro zostaną zabite. A ja nie będę chodzić po ulicach, po których boją się chodzić moje dzieci i uczniowie. Nie możemy tak dalej funkcjonować. Nie chcę siedzieć w domu z zabarykadowanymi oknami. Niech raczej sami Arabowie barykadują swoje okna”. Również Edelstein krytykowała na konferencji prasowej reakcję rządu na ostatnią falę przemocy. „My, mieszkańcy Judei i Samarii nie jesteśmy obywatelami drugiej kategorii. Czujemy się jak przeznaczeni na zaszlachtowanie, a nikt nie reaguje”. (Arutz 7)Módlcie się proszę zgodnie z Pismem ”Złości bezbożnych wyznacz kres, dla sprawiedliwych zaś bądź umocnieniem”, – Psalm 7,10

1,5 MILIONA ODWIEDZAŁO W SUKOT PLAŻE I PARKI NARODOWE – Ponad 1,5 miliona Izraelczyków odwiedziło na początku Święta Namiotów izraelskie parki narodowe i rezerwaty. Najbardziej popularnym parkiem był Caesarea National Park, Eschkol Park, Yarkon-Afek National Park, Beit Guvrin National Park, Aschkelon National Park i rezerwaty przyrody Banias, Tel Dan i Schanir. Dodatkowo 200.000 Izraelczyków odwiedziło w czasie siedmiodniowego odpoczynku 15 plaż w Galilei. Kiedy naraz do parków przyrody chciało wjechać 50.000 turystów, niektóre trzeba było czasowo zamknąć z powodu przepełnienia. Inaczej nie dało się rady z taką ilością gości poradzić. (INN)

IZRAEL BURZY DOMY ARABSKICH TERRORYSTÓW – Fala arabskich ataków z ostatniego czasu wywołała wreszcie reakcję strony izraelskiej. Zburzone zostały domy dwóch arabskich terrorystów, tych którzy w ostatnim roku spowodowali śmiertelne ofiary w Jerozolimie. Po arabskich atakach z 1 października Izrael jest zdecydowany powstrzymać terrorystów przed dalszymi atakami, strzelaninami i atakami nożowników. (VOA)

UDAREMNIONY ZAMACH – 7 października terrorysta próbował dokonać ataku samochodem. Najechał najpierw jednego ze strażników na przejściu koło Maalei Adumim. Ten kiedy zobaczył że jego życie jest w niebezpieczeństwie strzelił w bandytę. Po uderzeniu auta w słup ciężko rannego terrorystę trzeba było wyciągać z auta, a sanitariusz udzielił mu pierwszej pomocy. Dzięki Bogu nikt inny nie został poszkodowany w tym ataku. (INN)

ŻYDOWSKA KOBIETA UCIEKŁA Z ARABSKIEGO MOTŁOCHU – 7 października arabski motłoch wyszukał młodą żydowską kobietę kierującą autem, zamknął ją w potrzasku i próbowali wyciągnąć ją z auta. Obrzucona została kamieniami, a na jej całym ciele widać ślady budów i kopnięć. Mimo wszystko zdołała uciec kiedy nadjechały żydowscy kierowcy swoimi autami. Jeden z nich strzelił do napastników raniąc jednego z nich. Kobieta trafiła do szpitala w Jerozolimie; jej stan jest stabilny. Całość zajścia miała miejsce w pobliżu arabskiej wioski koło Betlejem, na ulicy, którą codziennie jeździ tysiące żydowskich samochodów. Rzucanie kamieniami stało się już niemal rutyną, ale pierwszy raz zdarzyło się, że próbowano kierującą autem wyciągnąć z auta i uprowadzić. (Israel National News)

NETANJAHU SKREŚLA WIZYTĘ W BERLINIE – Z powodu ostatnich zamachów terrorystycznych izraelski premier odwołał planowaną wizytę dyplomatyczną w Berlinie. Miał tam on i kilku ministrów uświęcić 50 rocznicę nawiązania stosunków dyplomatycznych między oboma krajami i spotkać się z kanclerz Merkelową. (Arutz-7)

RZADKA MOZAIKA PODŁOGOWA Z CZASÓW BIZANTYJSKICH Z „PLANEM MIASTA“ ZOSTAŁA ZRESTAUROWANA – Bardzo rzadka mozaika z czasów cesarstwa bizantyjskiego została odkryta w Izraelu. Widoczne są na niej ulice i budynki, można wręcz powiedzieć, plan miasta w Egipcie. Po pracach konserwacyjnych można ją oglądać od 1 października. Jest duża na ok. 3,5 m na 2,5 m i była podłogą kościoła, którego już nie ma, informuje urząd ds. starożytności. Widok mozaiki podłogowej jest rzadkim fenomenem w Izraelu. „Domy stoją w długiej głównej ulicy z kolumnami po bokach na starożytnym „planie miasta”. Grecki napis na jednym z budynków, który się zachował wskazuje na miejsce o nazwie Kartasa, osiedle egipskie. Stara mozaika licząca 1.500 lat mogłaby wskazywać skąd wzięli się członkowie tamtego zboru. (i24) „Serca sług Twoich są przy jego kamieniach, a jego gruzy ból im sprawiają.“ – Psalm 102,15

Dziękujemy Panu za Wasze modlitwy
Barry, Batya i zespół VfI

tłum z niem. MWN

źRóDŁO: Vision für Israel e.V. ·Tel. 0049-89-566 595·Fax 0049-089-5464 5964

pokaż więcej

Podobne wiadomości

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Back to top button