Ze świata

Wiadomości z Izraela (13.05.16)

Wiadomości z IzraelaOSIĄGNIĘCIA IZRAELA – W swoje 68 urodziny Izrael patrzy w przeszłość i to co osiągnął by w przyszłość patrzeć z ostrożnym optymizmem. W ostatnich 20 latach gospodarka Izraela wzrosła o 180%, ludność natomiast tylko o 45%. Stosunek długów do PKB stale maleje, stopa bezrobocia jest niższa niż średnia OECD i codziennie nowi mieszkańcy zaczynają pracować. Na optymizm co do przyszłości izraelskiej gospodarki bazuje na kilku zaletach, które ona posiada. Z jednej strony jest to technologia: Izrael wydaje na jednego mieszkańca więcej na badania i rozwój niż jakikolwiek inny kraj a 140 osób z 10.000 obywateli pracuje w badania i rozwoju lub w zabezpieczeniach komputerowych. Z drugiej strony jest to eksport: przeprowadzone przez Global Entrepreneurship Monitor badania dowodzą, że Izraelskie działania biznesowe w dużym stopniu sfokusowane są na exporcie. Z trzeciej strony Izrael posiada także zalety demograficzne. W porównaniu OECD ma najmłodsze społeczeństwo. Mediana wielu wynosi 31 lat, przeciętny wiek 42 lata. Społeczeństwo jest poza tym bardzo dobrze wykształcone a społeczność akademicka ciągle rośnie. Poza tym rozwój imigracji jest uważany za bardzo pożądany. Bardzo wysoka jest także ocena wiarygodności kredytowej, głównie z tego powodu, że spłaty za towar dostawców czy spłaty długów nigdy nie są opóźnione. (Jerusalem Post) „Wtedy dziewica tańcząc radować się będzie, szczęśliwi będą i młodzi, i starzy. Albowiem zamienię ich smutek w wesele i będę ich pocieszał i uweselał po bólu.“ – Jeremiasz 31,13

„JOM HAATZMAUT SAMEACH“ – W środę 11 maja ONZ-towski ambasador Danny Danon z okazji 68 rocznicy powstania nowożytnego państwa Izrael opublikował nowe video, w którym kilkudziesięciu przedstawicieli z całego świata gratuluje Izraelowi, tradycyjnym hebrajskim „Jom Haatzmaut Sameach“ (po polsku: Wszystkiego dobrego w rocznicę odzyskania niepodległości). „Cieszą nas akty solidarności z Izraelem przyjaciół z całego świata i tego, że są po naszej stronie i życzą nam wszystkiego najlepszego” – powiedział ambasador Danon. W dalszym ciągu powiedział jeszcze: „Mimo wrogości, którą spotykamy w parlamentach niektórych krajów, jasnym jest, że mamy wielu przyjaciół w wielu krajach. Wśród ambasadorów z różnych krajów, których widać na filmie są przedstawiciele Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Niemiec, Argentyny, Australii, Korei Południowej i Erytrei. (INN)

„HAPPY IN ISRAEL“ – Dov Lipman działa dla ogólnoświatowych organizacji syjonistycznych (World Zionist Organization) i to jako dyrektor publicznej dyplomacji. Obecnie napisał w gazecie Jerusalem Post: „Według indeksu szczęśliwości Izrael jest na 11 miejscu najbardziej szczęśliwych krajów świata. Jego mieszkańcy są więc bardziej szczęśliwi niż mieszkańcy USA na miejscu 13 czy Brytyjczycy na miejscu 23, Francuzi na miejscu 32, czy Włosi na miejscu 50. Poza tym na liście lubianych nasz kraj jest czwartym z najbardziej przyjaznych do wychowywania dzieci. Opublikowany niedawno raport izraelskiego ministerstwa zdrowia pokazuje, że wśród 28 krajów Europy Izrael posiada najniższą liczbę samobójstw. Każdy człowiek żyjący w Izraelu odgrywa w budowaniu i wzmacnianiu naszego stosunkowo młodego państwa, pewną rolę, podobnie jak chodzi o przetrwanie naszego żydowskiego narodu i wnosi do niego to, czym naród może się pochwalić. Myślę, że ta świadomość celu i roli jest dokładnie tym co powoduje poczucie szczęścia i zadowolenia izraelskich obywateli – mimo wszystkich wyzwań, które nas otaczają. (Jerusalem Post) „To Ty pomnożyłeś ich radość Ty sprawiłeś, że tak się weselą, cieszą się wszyscy na Twoich oczach, jak zwykli cieszyć się ludzie czasu żniwa, jak się radują ci, co rozdzielają łupy.“ – Izajasz 9,2

„IZRAEL NIE BĘDZIE SZCZĘDZIŁ KOSZTÓW DO ZWALCZANIA TERRORYZMU“ – Premier Netanjahu powiedział w niedzielę 8 maja podczas posiedzenia gabinetu rządowego: „Izrael nadal będzie robił to co konieczne by zwalczać tunele terrorystyczne na południu. Nie będziemy szczędzić wysiłków i wydawać na to tyle ile konieczne, by chronić ludność w tych terenach, znajdujących się w pobliżu Gazy. W minionych dwóch latach gminy te rozkwitły, zwiększyła się również liczba mieszkańców. Pracujemy nad tym, by ten postęp nadal trwał. Nie chcemy eskalacji, ale nie pozwolimy na wstrzymywanie się, by czynić co konieczne dla zapewnienia bezpieczeństwa. Dzisiaj rząd uchwali przywileje dla rezerwistów: zniżka przy podatku komunalnym, wyższe stypendia, przedłużenie czasu na wnioskowanie pomocy z różnych funduszy i uwolnienie od innych opłat. Wierzymy, że rezerwistom należy się więcej, bo to co robią obciąża z jednej strony ich rodziny, z drugiej ich miejsca pracy. Zdecydowanie wkraczamy tam, gdzie chodzi o bezpieczeństwo”. INN)

STRZAŁY ZABIŁY POLICJANTA NA PRZEDMIEŚCIACH KAIRU – ODPOWIEDZIALNOŚĆ PRZEJĄŁ NA SIEBIE ISIS – Terroryści ISIS zamordowali w noc na 7 maja ośmiu policjantów w cywilnych ubraniach na jednym z przedmieść Kairu. Czterech zamachowców przyjechało samochodem terenowym i ostrzelali samochód policyjny z broni automatycznej, zanim nie uciekli. Poinformował o tym rząd egipski 8 maja. Musi on walczyć z rebeliantami od kiedy szef armii Abdel Fattah al-Sisi pozbawił władzy islamistycznego prezydenta Mohameda Mursiego w połowie 2013 roku, co poprzedzone było masowymi protestami. Od tego czasu zamordowanych zostały setki egipskich żołnierzy i policjantów, głównie na północy półwyspu Synaj. (Sky)

ONZ ODRZUCIŁ OFERTĘ NETANJAHU WYKŁADÓW O HISTORII– Bułgarski polityk i dyplomata Nikolaj Mladenow od 2013 roku jest wysłannikiem ONZ do spraw procesu pokojowego na Bliskim Wschodzie. Kiedy izraelski premier Netanjahu zaoferował zainteresowanym urzędnikom ONZ serię wykładów o rzeczywistej historii Bliskiego Wschodu Mladenow zdecydowanie odrzucił propozycję. I nie był to niestety żart. Netnajhau przed miesiącem był bardzo wzburzony uchwaloną przeciwko Izraelowi rezolucją UNESCO. Możemy w niej przeczytać, że ONZ potępia „izraelską agresję i nielegalne działania przeciwko wolności praktykowania religii i swobodnego dostępu muzułmanów do ich świętych miejsc w tym meczetu al-Aksa”. Na takie sformułowania Netanjahu zareagował świętym oburzeniem, ponieważ sugeruje to, że jego własną żydowską historię mieliby pisać na nowo inni. Poza tym ignoruje to inną rezolucję, w której czytamy o gorących uczuciach ludu izraelskiego do Wzgórza Świątynnego, gdzie przez tysiąc lat stała świątynia żydowska, w stronę której Żydzi modlą się od tysiącleci. „Szokuje mnie że UNESCO postanowiło odmówić nam, Żydom wszelkiego dostępu do naszego najświętszego miejsca. Jest nie do wiary, że ktokolwiek, nie wspominając o organizacjach, która ma zadanie zachować dziedzictwo historyczne – zaprzecza związkom które istnieją od tysięcy lat”. (Medialine)

USA PLANUJE OSTRZEJSZY TON WOBEC IZRAELA – Kwartet bliskowschodni składający się z USA, UE, Rosji i ONZ opublikuje w przyszłym tygodniu dłuższy raport. Wysokiej rangi dyplomaci, którzy pracowali nad nim, dawali do zrozumienia, że USA chce stosować wobec Izraela ostrzejszy ton niż w przeszłości. Oczekiwany w czerwcu raport ma koncentrować się na działaniach budowlanych w Judei, Samarii i Jerozolimie. Kwartet skrytykuje także Izrael za burzenie nielegalnie postawionych przez Arabów, budynków. Wiele z nich zbudowanych zostało z pieniędzy UE. W przeszłości USA nieco łagodziły oceny Izraela w stosunku do ocen UE, ONZ i Rosji. Teraz jednak amerykańscy dyplomaci żądają ostrzejszych sformułować wobec państwa żydowskiego. Mówi się, że tym raportem Obama chce ostrzec Izraela, bo USA powoli traci cierpliwość. Inni dyplomaci powiadają, że raport będzie też krytykował Izrael za legalizację niektórych żydowskich osiedli w Judei i Samarii. (Arutz 7) Obama chce przed opuszczeniem Białego Domu za wszelką cenę coś udowodnić – mianowicie wprowadzić „ważne“ ale nieprawdziwe porozumienie. Najlepszym tego przykładem był przypadek Iranu.

Dziękujemy Panu za Wasze modlitwy
Barry, Batya i zespół VfI

tłum z niem. MWN
źRóDŁO: Vision für Israel e.V. ·Tel. 0049-89-566 595·Fax 0049-089-5464 5964

pokaż więcej

Podobne wiadomości

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Back to top button