Ze świata

W Pakistanie znaleziono tajemniczy, średniowieczny krzyż z marmuru

krzyż
Zdjęcie demonstracyjne

W czerwcu, w skalistych górach Skardu w Pakistanie odkryto tajemniczy krzyż sprzed 1.200 lat o wadze do trzech ton.

Krzyż odnalazł trzyosobowy zespół badaczy z Uniwersytetu Baltistan w Skardu.

„Ogromny krzyż z marmurowej skały, ważący 3-4 tony i mierzący około 2,1 x 1,8 metra został znaleziony około dwóch kilometrów od bazy, wysoko w górach Kavardo na obszarze Baltistan w rejonie rzeki Indus” – poinformował zespół w komunikacie prasowym z 14 czerwca.

Według początkowych szacunków, uważa się, że krzyż liczy od 1.000 do 1.200 lat i może ujawniać więcej informacji o obecności chrześcijaństwa w regionie.

„Potrzebne jest datowanie węglowe i dokładne dowody naukowe, jednak panuje wielkie podekscytowanie i opinie są mocno podzielone” – powiedział profesor Muhammad Naeem Khan, rektor urzędujący Uniwersytetu Baltistan, cytowany przez „The Telegraph”.

Wajid Bhatti, badacz starych krzyży z Uniwersytetu Quaid-i-Azam w Islamabadzie, skontaktował się z badaczami z Baltistan i stwierdził, że rozpoznaje styl krzyża.

Bhatti powiedział, że to „typowy Krzyż Tomasza z Indii”. Zgodnie z chrześcijańską tradycją, w 52 roku po Chrystusie apostoł Tomasz przyniósł Ewangelię do Indii.

Według Bhatti, krzyż jest jednym z największych, jakie dotąd odkryto na indyjskim subkontynencie.

Uniwersytet Baltistan zapowiedział, że będzie kontaktować się z europejskimi i północnoamerykańskimi uniwersytetami z prośbą o pomoc w odkryciu kolejnych informacji o wieku i pochodzeniu krzyża.

„Znalezienie w Skardu tak starego krzyża to z pewnością wspaniała wiadomość dla nas wszystkich” – powiedział Mansha Noor, dyrektor wykonawczy Caritas Pakistan. „Pokazuje, że na tym obszarze istniało chrześcijaństwo, i musi tam być kościół i domy chrześcijan. Dzisiaj w tamtym rejonie nie ma żadnych chrześcijańskich rodzin, ale kiedyś były tam obecne”.

„Zwracam się do władz z prośbą o zaproszenie międzynarodowych historyków, aby dowiedzieć się więcej na temat historii krzyża” – powiedział Noor.

Autor: zespół CBN News

Źródło: CBN News

pokaż więcej

Podobne wiadomości

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Back to top button
Close
Close

Informacja

Chcąc przeglądać strony serwisu zaakceptuj nasze ogłoszenia.