Ze świata

Trzęsienia ziemi pod Jeziorem Tyberiadzkim: proroctwo czasów ostatecznych?

Jezioro Tybieradzkie
źródło: CBN News

JEROZOLIMA, Izrael. Badanie instytutu Geological Survey of Israel sugeruje, że nadmierne wydobycie wody ze studni w pobliżu Jeziora Tyberiadzkiego mogło wywołać niedawne trzęsienia ziemi, skłaniające niektórych chrześcijan do przekonania, że wstrząsy w Ziemi Świętej sygnalizują wypełnienie nowotestamentowego proroctwa o powrocie Jezusa.

Pewnej nocy we wrześniu 2013 roku, w północnym Izraelu zatrzęsły się domy, gdy niewielki wstrząs przetoczył się pod Jeziorem Tyberiadzkim, po którym, zgodnie z zapisem Nowego Testamentu, chodził Jezus. W ciągu następnych czterech dni, cztery kolejne drgania wstrząsnęły okolicą. Prawie sześć lat później, w lipcu 2018 roku, kolejny tuzin niewielkich wstrząsów zaburzył równowagę tego samego miejsca pod powierzchnią jeziora.

Co wywołało te rzadkie trzęsienia ziemi?

Choć wstrząsy były łagodne i praktycznie nieszkodliwe, zwróciły uwagę badaczy z Geological Survey of Israel oraz z uniwersytetów w Kalifornii i Miami, którzy twierdzą, że taka seria licznych, drobnych wstrząsów należy do rzadkości.

„Czas występowania tej serii wstrząsów jest szczególnie interesujący w świetle hydrologicznej historii regionu” – powiedzieli badacze, m.in. Nadav Wetzler i Eyal Shalev z Geological Survey of Israel.

Gdy eksperci przeanalizowali wstrząsy, odkryli, że odpowiadały one dwóm okresom najbardziej intensywnego poboru wód głębinowych w regionie, w latach 2007-13 i 2016-18.

Zespół naukowców opublikował swoje odkrycia w magazynie naukowym „Geophysical Research Letters”.

Przez dziesięciolecia, Jezioro Tyberiadzkie było źródłem trzeciej części krajowych zasobów wodnych Izraela. W latach 90. ubiegłego wieku, nagły przyrost ludności skłonił izraelskie władze do zachęcania obywateli, by zamiast czerpać wodę z jeziora, pobierali ją ze znajdujących się wokół niego odwiertów wodnych.

Badacze sądzą, że właśnie ten pobór wody stał się przyczyną wstrząsów. Naukowcy już wcześniej wiedzieli, że odprowadzanie wody w głąb ziemi powoduje trzęsienia, jednak wstrząsy powodowane przez czerpanie wody z głębi ziemi należą do rzadkości.

„Choć jest wiele przykładów osuwania się ziemi z powodu nadmiernego czerpania wód głębinowych, jest bardzo niewiele przypadków, gdy wydobycie wód głębinowych wywołało trzęsienie ziemi” – powiedzieli badacze. „Dokonana analiza odwiertów, deformacji gruntu i danych sejsmicznych wskazuje, że czerpanie wód głębinowych wywołuje serię drobnych trzęsień ziemi wzdłuż północnego uskoku Transformacji Morza Martwego (…) Geologiczna historia uskoku połączona z bliskim sąsiedztwem obszarów zamieszkałych sugeruje, że dalsze czerpanie wody w regionie powinno być ściśle monitorowane”.

Proroctwo biblijne

Zgodnie z Biblią, trzęsienia ziemi są znakiem czasów ostatecznych.

W Ewangelii św. Mateusza 24:7 (BW) czytamy: „Powstanie bowiem naród przeciwko narodowi i królestwo przeciwko królestwu, i będzie głód, i mór, a miejscami trzęsienia ziemi”.

Ewangelia św. Marka 13:8 (BW): „Powstanie bowiem naród przeciwko narodowi i królestwo przeciwko królestwu, i będą miejscami trzęsienia ziemi, będzie głód. To jest początek boleści”.

Ewangelia św. Łukasza 21:11 (BW): „I będą wielkie trzęsienia ziemi i miejscami zarazy, i głód, i straszne widoki, i znaki ogromne z nieba”.

Chrześcijański autor i geolog, Gaines Johnson, mówi, że przed powrotem Jezusa będą trzęsienia ziemi, lecz jednocześnie uczula pastorów, by ostrożnie interpretowali proroctwa.

„Wszyscy już nieraz słyszeliśmy te wersety z ust różnych głosicieli, a gdy tylko telewizja informuje, że gdzieś na świecie znowu zatrzęsła się ziemia, kolejny kaznodzieja głosi, że to pewny znak zbliżającego się końca. Problem w tym, że na całym świecie codziennie dochodzi do trzęsień ziemi, a roczna średnia wstrząsów od dziesięcioleci pozostaje na dość stałym poziomie” – pisze.

Johnson powiedział też, że zgodnie z zapisem Księgi Izajasza 34:6-9, trzęsieniom ziemi będzie towarzyszyć aktywność wulkaniczna.

Autor: Emily Jones

Źródło: CBN News

pokaż więcej

Podobne wiadomości

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Back to top button

Close
Close

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker