PrześladowaniaZe świata

Iran: Trwają naloty na kościoły domowe i aresztowania

Gholamreza Keyvanmanesh (Zdjęcie: Article18)

Pomimo choroby nowotworowej Gholamreza Keyvanmanesh jest przetrzymywany w areszcie tymczasowym od prawie czterech tygodni. Pięćdziesięcioletni Keyvanmanesh jest jednym z czterech chrześcijan nawróconych z islamu aresztowanych podczas nalotu na kościół domowy w mieście Nizhapur pod koniec czerwca.

Obawiamy się zarzutów „działania na szkodę bezpieczeństwa narodowego” i „bluźnierstwa”

Jak donosi organizacja praw człowieka Article18, 26 czerwca członkowie irańskiej Gwardii Rewolucyjnej dokonali nalotu na kościół domowy w Nizhapur i aresztowali Keyvanmanesha oraz troje innych chrześcijan. Na spotkaniu było obecnych co najmniej osiem osób.

Funkcjonariusze służb bezpieczeństwa skonfiskowali Biblie i telefony komórkowe zgromadzonych oraz zmusili ich do podpisania oświadczenia o rezygnacji z dalszych spotkań. Keyvanmanesh jest przetrzymywany w więzieniu Vakilabad w Mashhad, pozostałe osoby w więzieniu Nizhapur.

Według informacji, które podaje Article18, czworgu chrześcijanom grozi proces pod zarzutem „działania przeciwko bezpieczeństwu narodowemu poprzez propagandę przeciwko rządowi” oraz „bluźnierstwo”. Konwertyci z islamu często spotykają się z takimi zarzutami – w ostatnich latach dziesiątki irańskich chrześcijan zostało skazanych na długie kary więzienia z podobnych powodów.

Chrześcijanie zmuszeni do ukrywania swojej działalności

Mimo że w Iranie oficjalnie panuje wolność religijna, za odejście od islamu grozi kara śmierci. Konwertyci na chrześcijaństwo nie są uznawani za chrześcijan. Nie wolno im również uczestniczyć w nabożeństwach chrześcijan ormiańskich i asyryjskich, przez co zmuszeni są do spotkań w prywatnych domach.

„Czy wspólnota chrześcijan śpiewających pieśni uwielbienia i czytających wspólnie Biblię w prywatnym mieszkaniu jest aktem przeciwko bezpieczeństwu narodowemu?” napisał z więzienia w liście otwartym do rządu Naser Navard Gol-Tapeh, skazany w 2017 roku na 10 lat więzienia za „działalność misyjną” i „działalność przeciwko bezpieczeństwu narodowemu”.

Pomimo problemów zdrowotnych odmówiono mu wcześniejszego zwolnienia warunkowego; jego prawnik Iman Soleimani powiedział, że usłyszał, że przetrzymywanie Gol-Tapeh ma być „środkiem odstraszającym” dla innych konwertytów.

W Światowym Indeksie Prześladowań 2022 Iran zajmuje 9. miejsce wśród krajów, w których chrześcijanie są najbardziej prześladowani za wiarę.

Prosimy, módl się za chrześcijan w Iranie:

  • Módl się, aby chrześcijanie zostali zwolnieni z aresztu tymczasowego, a Gholamreza otrzymał niezbędną opiekę lekarską.
  • Módl się, aby wszyscy uwięzieni chrześcijanie doświadczyli nadprzyrodzonego pocieszenia i pokoju Bożego.
  • Poproś Jezusa Chrystusa o ochronę dla chrześcijan nawróconych z islamu i o możliwość bezpiecznego gromadzenia się na nabożeństwach.

Źródło: Artykuł 18, Drzwi Otwarte
Za Open Doors

Podobne: Iran: Problemy zdrowotne więzionego chrześcijanina

pokaż więcej

Podobne wiadomości

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button