Prześladowania

Sudan: 13 chrześcijan aresztowanych

Pomimo pozytywnych sygnałów, presja wobec chrześcijan nadal wysoka

nabożeństwo w Sudanie
Zdjęcie: Chrześcijańskie nabożeństwo w Sudanie

13 października sudańscy urzędnicy bezpieczeństwa aresztowali 13 chrześcijan w regionie Darfuru. Tymczasem kościół w Omdurman został poproszony o przekazanie własności budynku rządowi. Oba wydarzenia kontrastują z niedawnymi pozytywnymi wydarzeniami wobec chrześcijan, o których pisaliśmy wcześniej.

Dotychczas brak zarzutów wobec zatrzymanych

13 chrześcijan zostało wyprowadzonych z domu, który dzielili w mieście Nyala, na południowy zachód od Darfuru, przez urzędników sudańskich służb specjalnych (NISS). To, o co się ich oskarża, jest do tej pory niejasne – poinformowały lokalne źródła serwis World Watch Monitor. Trzy z nich zostały zwolnione bez podania przyczyny zatrzymania. Zgodnie z obowiązującym prawem, NISS może przetrzymywać ludzi do czterech i pół miesiąca bez postawienia zarzutów. W przeszłości liderzy wspólnot w Sudanie byli wielokrotnie aresztowani i poddawani presji.

Inny incydent w Omdurman w pobliżu stolicy Chartumu dotyczy budynków kościelnych i praw własności społeczności. „Policja w Omdurman w poniedziałek (8 października) wezwała proboszcza parafii nakazując mu przekazanie kierownictwa parafii komitetowi utworzonemu przez władze” – powiedział miejscowy informator, dodając: „Chcą, aby parafianie opuścili budynki. Po zaskakującym zwrocie 19 skonfiskowanych kościołów w wyniku orzeczenia sądu z września, działania rządu w Omdurmanie wyraźnie pokazują, że sytuacja chrześcijan nie uległa zasadniczej poprawie.

Pozytywne zmiany to tylko „kosmetyka”

Sudańscy chrześcijanie postrzegają orzeczenie sądu, dot. zwrotu własności kościelnej i wydania Biblii po sześciu latach zwłoki, jako „kosmetyczne” zabiegi; sygnały te powinny przekonać USA i resztę społeczności międzynarodowej do normalizacji stosunków z odizolowanym Sudanem. Sudan zajmuje 4 miejsce w Światowym Indeksie Prześladowań Open Doors.

Źródła: Open Doors, World Watch Monitor

Prosimy o modlitwę za chrześcijan w Sudanie:

Módl się za uwięzionych chrześcijan o ochronę i wzmocnienie ich wiary, ale także o ich wcześniejsze uwolnienie.
Módl się za chrześcijan w Sudanie, aby nie zniechęcali się, ale żyli niezachwianą wiarą.
Módl się za wszystkie społeczności, które nie dysponują budynkami, aby znalazły możliwość wspólnego zgromadzania się.

pokaż więcej

Podobne wiadomości

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Back to top button
Close

Adblock Detected

Prosimy o wsparcie, wyłączając blokadę reklam.