PrześladowaniaZe świata

Mjanma: pastor skazany na 6 lat więzienia, głośno mówił o okrucieństwach wojska

Kachin w Mjanmie
Ludzie chodzący przed kościołem w stanie Kachin w Mjanmie, gdzie 95 procent mieszkańców to chrześcijanie. | Twitter/@BobRobertsJr

Sąd w Mjanmie skazał na sześć lat więzienia byłego dyrektora Konwencji Baptystycznej Kaczin, Hkalama Samsona, aresztowanego i zatrzymanego w grudniu zeszłego roku przez krajową juntę, mimo wezwań rządu Stanów Zjednoczonych, domagającego się jego uwolnienia.

Sąd w Myityina skazał pastora Samsona na mocy Ustawy o Bezprawnych Stowarzyszeniach, Kodeksu Karnego i Ustawy o Terroryzmie – informuje brytyjska organizacja praw człowieka Christian Solidarity Worlwide.

Samson, obecnie przewodniczący Państwowego Zgromadzenia Konsultacyjnego Kaczin (Kachin National Consultative Assembly), został aresztowany pod zarzutem spotykania się z członkami etnicznej gruby zbrojnej oraz prowadzenie spotkania modlitewnego z członkami paralelnego rządu cywilnego Mjanmy, znanej też jako Birma.

Starszy analityk obszaru Azji Wschodniej Christian Solidarity Worldwide, Benedict Rogers, nazwał skazanie Samsona „oburzającą trawestacją sprawiedliwości”.

„Pastor dr Samson to absolutnie niegroźny, chrześcijański pastor oraz odważny i niestrudzony orędownik sprawiedliwości, praw człowieka i pokoju” – powiedział Rogers, autor trzech książek o Mjanmie i przyjaciel pastora.

Konflikt między wojskiem, lokalnie znanym jako Tatmadaw, i milicjami mniejszości etnicznych, zaostrzył się od czasu przewrotu wojskowego w lutym 2021 roku. Milicje etniczne wspierają pro-demokratycznych protestantów.

„[Samson] został uwięziony jedynie za odważne wypowiadanie się przeciwko barbarzyńskim okrucieństwom wojska Mjanmy, dokonywanym na mieszkańcach kraju” – powiedział Rogers.

Samson, który wcześniej służył jako prezydent i sekretarz Konwencji Baptystycznej Kaczin, obecnie przewodniczy Państwowemu Zgromadzeniu Konsultacyjnemu Kaczin, grupującemu liderów religijnych i politycznych, którzy działają na rzecz komunikacji między Organizacją Niepodległości Kaczin (KIO), politycznym skrzydłem Armii Niepodległościowej Kaczin, oraz miejscową społecznością.

Pastor zorganizował pogrzeby ponad 60 ofiar ataku powietrznego junty, dokonanym w czasie rocznicowego koncertu KIO w ratuszu Hpakand w październiku zeszłego roku. Próbował też zapewnić pilną pomoc medyczną dla ciężko rannych w ataku.

Miesiąc po wydarzeniu, Samson wziął udział w spotkaniu modlitewnym w Myitkyina, zorganizowanym dla upamiętnienia ofiar przez Radę Kościołów w Mjanmie, która reprezentuje krajowe grupy chrześcijańskie.

W lutym, rzecznik Departamentu Stanu USA, Ned Price, w czasie odprawy prasowej potępił aresztowanie Samsona.

„Jesteśmy ogromnie zaniepokojeni o jego dobrostan i bezpieczeństwo, i usilnie prosimy naszych partnerów i sojuszników, by razem z nami wezwali reżim do odsunięcia wszystkich zarzutów oraz natychmiastowego i bezwarunkowego zwolnienia pastora Samsona” – powiedział Price.

Według Assistance Association for Political Prisoners (Stowarzyszenie Pomocy dla Więźniów Politycznych), do środy 12 kwietnia, junta zabiła ponad 3 200 ludzi i aresztowała ponad 21 300 innych.

„Społeczność międzynarodowa musi głośno domagać się jego natychmiastowego zwolnienia z więzienia i zintensyfikować wysiłki w kierunku zastosowania celowanych sankcji przeciwko nielegalnemu reżimowi militarnemu Mjanmy, aż wszyscy więźniowie polityczni będą uwolnieni, wojsko zaprzestanie wszelkich ataków w stanach etnicznych, a Mjanma wejdzie na drogę prawdziwej demokracji federalnej” – powiedział Rogers.

Ten południowo-wschodni kraj azjatycki jest miejscem najdłuższej na świecie wojny domowej, która zaczęła się w 1948 roku.

Strefy konfliktu leżą wzdłuż granicy Mjanmy z Indiami, Tajlandią i Chinami.

Chrześcijanin 7 procent

Chrześcijanie stanowią niewiele ponad 7 procent tego przeważająco buddyjskiego państwa, przy czym są większością w graniczącym z Indiami stanie Czin i w graniczącym z Chinami stanie Kaczin. Chrześcijanie tworzą też znaczącą część populacji stanu Kayah, który graniczy z Tajlandią.

W czerwcu zeszłego roku, liczne raporty, w tym raport ONZ, ujawniły, że od czasu przewrotu wojskowego junta brutalnie zaatakowała i zabiła setki dzieci.

Tom Andrews, specjalny sprawozdawca ONZ ds. sytuacji praw człowieka w Mjanmie, powiedział w raporcie, że „nieustępliwe ataki junty na dzieci podkreślają deprawację dowódców i gotowość powodowania ogromnego cierpienia niewinnych ofiar w próbie ujarzmienia narodu Mjanmy”.

„Otrzymałem informacje o dzieciach, które były bite, dźgane, przypalane papierosami i poddawane pozorowanym egzekucjom, i którym wyrywano paznokcie i zęby w czasie długich sesji przesłuchań” – powiedział Andrews.

Autor: Anugrah Kumar

Źródło: The Christian Post

Podobne: Mjanma (Birma): Wojskowy atak artyleryjski na szkołę teologiczną

pokaż więcej

Podobne wiadomości

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button