Ze świata

Plan pokojowy Trumpa zakłada, że wiele stanowisk archeologicznych trafi pod kontrolę Palestyny

źródło: CBN News

Jak donoszą izraelskie media, plan pokojowy Donalda Trumpa dotyczący Bliskiego Wschodu sprawi, że setki biblijnych i archeologicznych miejsc znajdzie się pod kontrolą Palestyny.

Zgodnie z mapą opublikowaną we wtorek w izraelskim dzienniku „Jedi’ot Acharonot” plan zakłada, że setki stanowisk archeologicznych związanych z kulturą żydowską i izraelską zznajdzie się na terenie przyszłego państwa palestyńskiego.

Organizacja Preserving the Eternal, której celem jest „ochrona zabytków na terenie Izraela, Judei i Samarii”, przeprowadziła ankietę dla Shiloh Policy Forum na temat 365 miejsc ważnych dla dziedzictwa Izraela.

Według organizacji mapy opublikowane w „Jedi’ot Acharonot” pokazują, że oprócz zarządzanych już przez Palestynę Stref A i B Zachodniego Brzegu pod jej Kontrolę trafi dodatkowo 135 ze wspomnianych miejsc.

Wśród nich znajdą się m.in. Szilo i starożytna synagoga odkryta w Tel Mond w Samarii, biblijnej stolicy królestwa Izraela.

Przeciwnicy planu twierdzą, że stanowiska archeologiczne znajdujące się obecnie pod kontrolą Palestyny są zaniedbane.

– Większość stanowisk jest bardzo zniszczona z powodu grabieży prowadzonych głównie przez mieszkańców palestyńskich wiosek – powiedział Dr. Dvir Raviv z Uniwersytetu Bar-Ilan w rozmowie z „Jerusalem Post”. – Istnieje ryzyko, że to samo czeka miejsca, które trafią pod kontrolę Palestyny lub pod nią zostaną.

– W trakcie niektórych z najważniejszych okresów w historii regionu, w czasach epoki żelaza, okresu Drugiej Świątyni i w epoce bizantyjskiej, obszar ten był zamieszkany przez Żydów, a wiele miejsc jest częścią dziedzictwa żydowskiego. Ich zachowanie jest istotne nie tylko z punktu widzenia Żydów, ale i całego świata, poza tym są one ważne także w tradycji chrześcijańskiej.

Zwolennicy tego planu wierzą, że przyszłość i bezpieczeństwo tych miejsc mogą zostać zapewnione na drodze dyskusji między przywódcami Izraela i Palestyny.

Stanowiska archeologiczne trafią pod kontrolę Palestyny jedynie wtedy, kiedy plan będzie w pełni wdrożony.

Autonomia Palestyńska całkowicie odrzuca plan i nie wykazała żadnego zainteresowania podjęciem kroków w celu wcielenia go w życie.

Źródło: CBN News

pokaż więcej

Podobne wiadomości

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Back to top button
Close
Close

Informacja

Chcąc przeglądać strony serwisu zaakceptuj nasze ogłoszenia.