PrześladowaniaZe świata

Pakistan: Kara śmieci dla wieloletniego więźnia; kaucja dla innego

Zafar Bhatti

3 stycznia sędzia Sądu Okręgowego Rawalpindi w Pakistanie orzekł o zmianie wyroku dożywocia dla chrześcijańskiego pastora na karę śmierci. Zafar Bhatti jest uwięziony pod zarzutem bluźnierstwa od lipca 2012 roku. Po pięciu latach został ostatecznie uznany za winnego i skazany na dożywotnie więzienie. Powodem oskarżenia było rzekome wysłanie wiadomości tekstowej, jednak Zafar twierdzi, że wskazany telefon nawet nie był zarejestrowany na jego nazwisko.

„Wie, że jest niewinny, a Bóg wyda ostateczny wyrok”

Ostatnie orzeczenie, które zmieniło jego wyrok na karę śmierci, pojawiło się po długiej serii apelacji. Na rozprawie 24 grudnia oskarżyciel stwierdził, że właściwą karą za bluźnierstwo jest śmierć. Prawnik Zafara, Naseeb Anjum, zamierza odwołać się od obecnego wyroku, jak też od pierwotnego skazania. „Zafar Bhatti zwierzył mi się, że  (…) jest gotów zmierzyć się z najgorszym” – powiedział prawnik. „Wie, że jest niewinny, a Bóg wyda ostateczny wyrok”.

Inne orzeczenie, wydane przez Sąd Najwyższy w Pakistanie 6 stycznia, przynosi pewną ulgę chrześcijanom skazanym pod zarzutem bluźnierstwa. Podobnie jak w przypadku Zafara Bhatti, oskarżeni o bluźnierstwo często spędzają w więzieniu kilka lat, zanim w ich sprawie zapadnie wyrok. Jeśli jednak sprawa nie zostanie rozstrzygnięta w ciągu dwóch lat, pakistańskie prawo dopuszcza możliwość zwolnienia oskarżonego za kaucją. W tym przypadku sprawa dotyczyła Nadeema Samsona, oskarżonego o umieszczenie w 2017 roku bluźnierczych treści na Facebooku. W czasie rozprawy prawnik Nadeema domagał się zwolnienia go za kaucją i podjęcia przez sędziego decyzji ściśle w oparciu o prawo, zamiast pozwalania, by przekonania religijne zaciemniły orzeczenie. Sędzia ostatecznie orzekł o przyznaniu chrześcijaninowi zwolnienia za kaucją.

obecne orzeczenie nie zwiększa jego szans na uniewinnienie

Przed Nadeemem jeszcze długa droga do sprawiedliwości, gdyż obecne orzeczenie nie zwiększa jego szans na uniewinnienie. Jego sprawa nadal czeka na rozpatrzenie przez Sąd Okręgowy w Lahore, a do czasu jej zamknięcia mogą minąć lata. Działacze praw człowieka mają nadzieję, że obecna decyzja posłuży jako precedens dla innych oskarżonych, których czekają długie lata więzienia bez ostatecznego wyroku.

Chwalmy Boga, że Nadeem Samson wyszedł za kaucją i może poza więzieniem czekać na decyzję sądu. Módlmy się, by w pakistańskich sądach zwyciężała sprawiedliwość. Pamiętajmy w modlitwie o wszystkich, którzy są więzieni na mocy okrytego złą sławą prawa o bluźnierstwie. Niech Boży pokój i pociecha spoczywają na Zafarze Bhatti oraz na jego rodzinie i przyjaciołach, którzy muszą zmierzyć się z ostatnią, fatalną decyzją w jego sprawie. Módlmy się, by apelacje w sprawie Zafara przyniosły skutek, aby ten wierny naśladowca Jezusa został oczyszczony z zarzutów.

Źródła: Jubilee Campaign, AsiaNews, Church in Chains, International Christian Concern, Agenzia Fides
Za Głos Prześladowanych Chrześcijan

Powiązane: Pakistan: Chrześcijanin oczyszczony z zarzutów o bluźnierstwo

pokaż więcej

Podobne wiadomości

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button