Pakistan: Odszkodowania dla chrześcijan za zniszczenia dokonane przez muzułmańskich ekstremistów
Władze w Pakistanie wypłacą gotówkę chrześcijanom, których domy i miejsca kultu zostały w połowie sierpnia zniszczone przez muzułmańskich uczestników zamieszek, rozgniewanych rzekomym zniszczeniem Koranu.
W środę 16 sierpnia, setki muzułmanów wpadło w szał w Jaranwala, części prowincji Pendżab. Atak wywołały pogłoski o pewnym chrześcijaninie i jego znajomym, którzy mieli wyrwać strony z Koranu, a na innych wypisać obraźliwe teksty – informuje DW. W Pakistanie przestępstwo bluźnierstwa może być karane śmiercią.
Prawie stu chrześcijan po powrocie do swoich domów w Jaranwala zastało obraz całkowitego zniszczenia. Według raportu Associated Press, wielu wierzących od tamtej pory mieszka na dworze z obawy przed zawaleniem zniszczonych w płomieniach domów.
W poniedziałek 21 sierpnia, zwierzchnik pakistańskiego rządu tymczasowego, Anwaar-ul-Haq Kakar, powiedział, że każde gospodarstwo domowe otrzyma 2 miliony rupii (6 800 dolarów) w ramach odszkodowania za zniszczenia. W odezwie telewizyjnej, Kakar obiecał ukarać wszystkich odpowiedzialnych za gwałtowny atak, a uczestników zamieszek nazwał „wrogami ludzkości”.
Do tej pory, policja zatrzymała w serii nalotów 160 uczestników zamieszek, będących jednym z najgorszych w historii kraju wybuchów agresji.
Najwyższy przedstawiciel władz prowincji Pendżab, Mohsin Naqvi, podzielił się wiadomościami o odszkodowaniu w mediach społecznościowych.
W niedzielę 20 sierpnia, Naqvi pojechał do Jaranwala, gdzie w spalonym kościele spotkał się z miejscowymi liderami.
„Martwią się o swoje bezpieczeństwo, martwią się o swoje dzieci, które były świadkami tragedii i są w szoku” – powiedział miejscowy ksiądz, Khalid Mukhtar, myśląc o tamtejszej społeczności chrześcijańskiej. Zwrócił też uwagę, że wszystkie 26 kościołów w mieście zostało w jakiś sposób zaatakowanych, spalonych lub zniszczonych.
Chociaż Naqvi powiedział, że wypłaty nastąpią w ciągu najbliższych 48 godzin, a prace naprawcze już ruszyły, Mukhtar stwierdził, że w rzeczywistości tak nie jest. Ksiądz mówi, że ściany przynajmniej dwóch kościołów zostały tylko odmalowane, a nie naprawione.
Pakistan w 96 procentach składa się z muzułmanów, a pod względem niebezpieczeństwa dla chrześcijan, znajduje się na siódmym miejscu amerykańskiego, Światowego Indeksu Prześladowań Open Doors, grupującego państwa, w których wierzący mierzą się z największym prześladowaniem.
Autor: Tre Goins-Phillips
Źródło: CBN
Inne: Pakistan: 22-letni chrześcijanin otrzymuje wyrok śmierci