PrześladowaniaZe świata

Nigeria: Wypędzanie chrześcijan bombami i terrorem

W weekendowych atakach bombowych w Nigerii zginęło niemal 200 osób. Pracownik Open Doors w Nigerii informuje, że w weekendowych atakach bombowych w stanie Kano, Bauchi i w Tafawa Balewa, zginęło niemal 200 osób. Atmosfera w północnej Nigerii jest napięta, a w środowisku chrześcijan panuje strach. Chrześcijanie donoszą, że stoją w obliczu wojny partyzanckiej, której są głównym celem, wojny prowadzonej przez groźną sektę islamską Boko Haram. Są też pogłoski o kolejnych planowanych atakach.

Chrześcijan dodatkowo niepokoi fakt, że w sferach władz lokalnych i rządu widać sympatię dla działań terrorystów z Boko Haram. Mówi się, że niektórzy członkowie sekty infiltrują siły bezpieczeństwa, ponieważ napastnicy dokonujący ataków terrorystycznych byli w mundurach policyjnych i dysponowali profesjonalną bronią, jaką posiadają żołnierze.

Kościoły są aktualnie zaangażowane w dokonywanie podsumowania liczby ofiar ostatnich ataków. Koordynator prac Open Doors w Nigerii wyjaśnił, że działania i projekty pomocy Open Doors na zaatakowanych obszarach zostały chwilowo zawieszone.

Panika, strach i smutek, tak opisują atmosferę lokalni współpracownicy Open Doors w Nigerii po zorganizowanych atakach radykalnej grupy islamskiej Boko Haram. Ich walka skierowana przeciwko rządowi, służbom bezpieczeństwa, a przede wszystkim chrześcijanom, wieńczy długi, krwisty ślad ciągnący się wzdłuż całej Nigerii północnej. Wiele osób opłakuje teraz zamordowanych członków swoich rodzin. Ranni przebywają w szpitalach. Domy i budynki leżą w gruzach. Mnóstwo chrześcijańskich wspólnot straciło miejsca modlitewne. Między chrześcijanami wyczuwa się napiętą atmosferę: „Wydaje się, że właśnie stoimy przed masowym Exodusem chrześcijan z północy na południe kraju“, komentują ostatnie wydarzenia, pracownicy Open Doors w Nigerii.

Niektóre projekty na razie wstrzymane

Od lat Open Doors wspiera chrześcijan i kościoły w północnej Nigerii będącej pod panowaniem islamu.
W niektórych miastach dotkniętych przemocą, ze względu na wysoki stan zagrożenia, wstrzymano niektóre projekty, jak szkolenia, czy rozdawanie pomocy humanitarnej. Na przykład, zakończenie swej działalności ogłosiło ostatnio seminarium teologiczne w Maiduguri. W tym miejscu, w ciągu trzech dni Boko Haram odpaliło trzy bomby. Dwóch seminarzystów zostało ostrzelanych, gdy wracali do swoich domów. Jednym z nich był pastor lokalnego Kościoła Chrystusa w Nigerii (COCIN). „Mimo poważnego ryzyka, uczestnicy seminarium prosili nas, żeby kontynuować naukę teologii. Chcieli zakończyć swoją edukację otrzymaniem dyplomu”, powiedział nasz informator. W tej chwili Open Doors ustala szkody, jakie terroryści uczynili chrześcijanom, począwszy od krwawych zamachów w Święta Bożego Narodzenia 2011, aby możliwie jak najszybciej dotrzeć z pomocą do najbardziej potrzebujących i prześladowanych. Po zamachu na kościół w Abudży, chrześcijanie otrzymali pomoc od rządu. Open Doors prosi także o modlitwę za prześladowanych, aby nie zostali pozbawieni duchowego wsparcia (na końcu tego meldunku wskazujemy główne prośby modlitewe).


Oczyścić północną Nigerię od chrześcijan

Ostatni rok był rokiem terroru dla chrześcijan z Nigerii. Według aktualnego Światowego Indeksu Prześladowań 2011 Open Doors, Nigeria przeniosła się z miejsca 23. na 13.

Przynajmniej 300 chrześcijan zostało zamordowanych z powodu religii. Jednak mroczne dane są jeszcze bardziej przerażające. Mówi się nawet o liczbie 1000 do 1500 zamordowanych chrześcijan.

Grupa islamska Boko Haram chce oczyścić kraj z chrześcijan. Jej głównym celem jest to, aby wprowadzić w całej Nigerii koraniczne prawo i zaostrzyć prawo szariatu, tam, gdzie ono już obowiązuje (12 stanów z 36). Nigeria, według tej wizji ma być państwem religijnym. Na początku tego roku terroryści z organizacji Boko Haram (czyli: Nowoczesne Wychowanie jest Grzechem), przekazali żyjącym na północy kraju chrześcijanom ultimatum, aby ci, opuścili region. Z kolei, w tej strategii, muzułmanie z południa mają się udać na północ. Boko Haram odrzuca wszelkie przejawy zachodniej kultury, w tym chrześcijaństwo. Pytanie nie brzmi, czy, ale kiedy i gdzie terroryści znowu uderzą.

Członkowie Boko Haram są już określani nazwą Talibów Nigerii, którzy atakują wszystko, co nie-muzułmańskie. Po upływie ultimatum, na początku stycznia br., zamordowano 50 chrześcijan w Gombe, Adamawa, Maiduguri oraz w Tafawa Balewa.

W północnych stanach Nigerii (Kaduna, Niger, Kano i Zamfara) wprowadzono stan wyjątkowy.

W ciągu ubiegłego weekendu radykalna grupa islamska wznowiła ataki na swoich rodaków. W swoim liście, przywódca Boko Haram, Abubakar Shekau, stwierdził, że najnowsze ataki są wynikiem aresztowania kilku członków grupy. Celem są rząd, siły bezpieczeństwa oraz chrześcijanie, którzy „nas zarzynają”. W wyniku licznych, skoordynowanych ataków bombowych w stanach Kano i Bauchi, liczba ofiar wzrosła do 200. Wiele innych osób jest rannych. Wciąż wyciąga się ze zniszczonych budynków ludzi, rannych i zabitych.

Podczas zamachów w Święta Bożego Narodzenia na chrześcijan, zamachowcy-samobójcy wysadzali się w powietrze w Kano, w stolicy kraju, na posterunkach policji, w urzędach, w kościołach. Niektórzy zamachowcy nosili mundury policyjne. Grupa jest bardzo dobrze zorganizowana i musi być potężnie finansowana z zewnątrz, by prowadzić swoje akcje. Według naszych informatorów, terroryści mają swoich zwolenników i członków także we władzach, służbach bezpieczeństwa, policji. Boko Haram jest powiązana z Al Kaidą, jej północnoafrykańskiego skrzydła działającego w Maghrebie.

Prośby modlitewne:

• Prosimy o modlitwę o pokój na północy Nigerii, o natychmiastowe zakończenie krwawych akcji terrorystycznych Boko Haram, aby członkowie sekty porzucili drogę zła i zagłady.
• Módlmy się o Bożą opiekę dla chrześcijan w tych czasach niepewności i terroru.
• Módlmy się za rodziny, które zdecydowały się na Exodus ze swoich domów. Wiele rodzin chrześcijańskich ratowało się ucieczką, a teraz nie mają żadnych środków materialnych na przeżycie.
• Módlmy się za ofiary terroru.
• Módlmy się za liderów wspólnot i Kościołów chrześcijańskich, którzy stoją przed wielką odpowiedzialnością jaką jest ochrona swoich wiernych.
• Módlmy się za dzieci, które doświadczają teraz tyle zła w swojej ojczyźnie.
• Módlmy się, aby rząd był w stanie przywrócić stabilizację w regionie i zapobiegł dalszemu rozlewowi niewinnej krwi. Módlmy się także, aby wszyscy odpowiedzialni za zło zostali postawieni przed sądem.
• Módlmy się o mądrość dla naszego zespołu Open Doors, aby potrafił działać w kryzysowej sytuacji.

Źródło: Open Doors

pokaż więcej

Podobne wiadomości

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Back to top button