Ze świata

Miasto płaci chrześcijańskiej organizacji 35 tysięcy dolarów za odwołanie konferencji

powodem były biblijne poglądy mówcy

Szkocja Edynburg

Stając przed wizją sprawy sądowej, rada miejska Edynburga zgodziła się przeprosić i zapłacić ponad 35 tysięcy dolarów (25 tysięcy funtów) szkockiemu kościołowi Destiny za odwołanie trzydniowej konferencji z powodu tego, że jej główny mówca, amerykański pastor Larry Stockstill, wypowiadał się przeciwko homoseksualizmowi i aborcji.

Odwołanie konferencji z powodu biblijnych poglądów mówcy

Chrześcijańska firma prawna ADF U.K. przekazała w oświadczeniu, że poza gotowością zapłaty odszkodowania, rada przyznała, że „nie spełniła wobec kościoła Destiny swoich powinności równego traktowania zgodnie z Ustawą o Równości z 2010 roku, i dlatego postąpiła bezprawnie”. Rada miejska przyznała też, że nie uwzględniła praw Destiny chronionych przez Europejską Konwencję Praw Człowieka .

Władze odwołały konferencję, która miała odbyć się latem zeszłego roku w Usher Hall w Edynburgu, ponieważ pewne grupy skarżyły się na poglądy zaproszonego mówcy, pastora z Louisiany, Larry’ego Stockstilla, byłego pastora złożonego z wielu placówek Światowego Centrum Modlitewnego Bethany.

Stockstill jest autorem książki z 2007 roku He Teaches My Hands to War (On zaprawia moje ręce do boju), w której nazywa homoseksualność „nienormalnym zachowaniem” i czymś „nieakceptowanym przez Boga”. Poza Stockstillem, zaproszonym mówcą miał też być zwierzchnik brytyjskiego Aliansu Ewangelicznego, Gavin Calver.

We wcześniejszej wypowiedzi dla Edinburgh Evening News, rzecznik rady miejskiej powiedział, że wydarzenie zostało odwołane „z powodu publicznie stwierdzonych poglądów głównego mówcy na temat związków jednopłciowych, które w opinii rady są obraźliwe i dyskryminujące”.

„Prosiliśmy radę o zmianę swojej decyzji, ale nie chciała” – powiedział w wypowiedzi dla „The Times” Andrew Owen z Destiny Ministries. „Po rozmowie z różnymi ludźmi z chrześcijańskiej społeczności, postanowiliśmy, że to poważne naruszenie wolności religijnej i wolności słowa musi być podważone w sądach”.

„Mając to za sobą, czekamy na możność wykorzystania w przyszłości przesłanek rady, by nieść dobrą nowinę Ewangelii” – dodał Owen.

Wolność słowa i wolność religii

ADF U.K. przeprowadziło ogólnokrajowy sondaż, w którym dwóch na pięciu studentów stwierdziło, że w kampusie często odwoływano wydarzenia z powodu poglądów mówców i presji innych grup studenckich. Połowa szkockich studentów przyznała też, że w ich odczuciu wykładowcy traktowaliby ich odmiennie, gdyby wyrazili swoje prawdziwe poglądy na pewne ważne tematy.

„Wolność słowa i wolność religii to fundamenty każdego wolnego i demokratycznego społeczeństwa, i muszą być chronione dla wszystkich ludzi” – skomentował radca prawny ADF U.K., Jeremiah Igunnubole. „Z przyjemnością wsparliśmy Destiny Ministries w tej sprawie, ponieważ wolność religii obejmuje wolność manifestowania swojej wiary w nauczaniu, praktykowaniu i przestrzeganiu. Nikt nie powinien być dyskryminowany jedynie z powodu swojej wiary”.

Brent Haywood, partner w dochodzeniu sądowym firmy prawniczej Lindsays, która reprezentuje Destiny Ministries, stwierdził w oświadczeniu, że sprawa dotyczy prawa do wolności słowa i wolności religii.

„Destiny Ministries to organizacja chrześcijańska, która trzyma się ortodoksyjnego nauczania biblijnego. Odwołanie jej rezerwacji było oczywistym aktem dyskryminacji zgodnie z Ustawą o Równości oraz równie wyraźnym naruszeniem Ustawy o Prawach Człowieka” – powiedział Haywood.

Autor: Anugrah Kumar
Źródło: Christian Post

Inne: Szkocja: przywódcy kościelni podejmują czynności prawne przeciwko rządowi za delegalizację nabożeństw

pokaż więcej

Podobne wiadomości

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button