Ze świata

Meksyk: Sąd Najwyższy jednomyślnie zalegalizował aborcję

Meksyk aborcja

Podczas gdy część Stanów Zjednoczonych podejmuje kroki w kierunku wprowadzenia legislacji zakazującej aborcji, południowy sąsiad Ameryki właśnie posunął się ku jej legalizacji.

Sąd Najwyższy Meksyku jednogłośnie orzekł, że części prawa zakazującego aborcji w północnym, przygranicznym stanie Coahuila są niekonstytucyjne. Decyzja sądu natychmiast wzywa sędziów z całego kraju do rozpatrywania spraw w oparciu o to orzeczenie. W Meksyku są obecnie tysiące otwartych spraw sądowych przeciwko kobietom oskarżonym o wykonanie nielegalnej aborcji.

Orzeczenie sądu („zalegalizował”) będzie miało moc wsteczną

Rząd stanowy w Coahuila stwierdził w oświadczeniu, że orzeczenie sądu będzie miało moc wsteczną, a każda kobieta uwięziona z powodu wykonanej aborcji powinna być „natychmiast” zwolniona – poinformował „Reuters”.

Eksperci mówią, że decyzja sądu nie oznacza błyskawicznego dostępu do aborcji w całym Meksyku. Kościół Rzymsko-katolicki nadal ma w kraju silną pozycję, szczególnie w bardziej konserwatywnych stanach. Meksyk, z populacją ponad 100 milionów katolików, jest drugim po Brazylii, największym krajem rzymskokatolickim na świecie.

Obecne orzeczenie poprzedził krok Argentyny, która pod koniec zeszłego roku zalegalizowała aborcję. Jak informowało CBN News, Argentyna to największe państwo w Ameryce Łacińskiej, które zalegalizowało aborcję z wyboru.

Tylko cztery meksykańskie regiony – miasto Meksyk, Oaxaca, Veracruz i Hidalgo – zezwalają na aborcję w większości sytuacji. „Christianity Today” donosi, że w pozostałych 28 stanach aborcja jest czynem karalnym z pewnymi wyjątkami.

Meksykańscy biskupi katoliccy wyrazili zdanie, że decyzja Sądu Najwyższego ukazuje „niebezpieczny i nieproporcjonalny kontrast” między obroną praw kobiet i praw nienarodzonych.

Członkowie organizacji pro-life demonstrowali

W centrum stolicy Meksyku, członkowie różnych organizacji pro-life demonstrowali przed budynkiem sądu, modląc się z różańcami w rękach, trzymając niebieskie balony i transparenty z hasłem „Ratujmy życie obojga” – donosi „Christianity Today”.

W Meksyku nie ma obecnie żadnej kobiety uwięzionej z powodu aborcji, ale w całym kraju jest za to około 4 600 otwartych spraw sądowych związanych z aborcją.

W 2007 roku, miasto Meksyk stało się pierwszą jurysdykcją w kraju, która zalegalizowała aborcję.

Autor: zespół CBN News
Źródło: CBN News

Podobne
Aborcja i niepłodność – tuszowanie dowodów nie jest w interesie kobiet

pokaż więcej

Podobne wiadomości

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button