Ze świata

Izraelscy archeolodzy znajdują w Galilei synagogę z czasów Jezusa

Morze Galilejskie

Na terenie Galilei odkryto synagogę sprzed 2 tysięcy, co daje nowe światło na życie w czasach Jezusa.

Izraelscy archeolodzy donoszą o znalezieniu synagogi w Migdal na północnym wybrzeżu Jeziora Galilejskiego. W okresie Drugiej Świątyni, Migdal było dużą, żydowską osadą. Zgodnie z Biblią, urodziła się tam Maria Magdalena, a Jezus spędzał tam sporo czasu.

„Możemy sobie wyobrazić, jak Maria Magdalena i jej rodzina chodzą tu do synagogi, by razem z innymi mieszkańcami Migdal uczestniczyć w wydarzeniach religijnych i społecznych” – powiedziała Dina Avshalom-Gorni, jeden z dyrektorów prac wykopaliskowych. „Ujawnienie drugiej synagogi rzuca nowe światło na żydowskie życie społeczne w Galilei, na obszarze, na którym zgodnie z Nowym Testamentem Jezus dokonywał cudów”.

Synagoga jest kwadratowym budynkiem z bazaltu i wapienia, złożonym z sali głównej i dwóch dodatkowych pomieszczeń. Ściany głównej sali pokryte są białym i kolorowym gipsem. Wzdłuż ścian biegnie pokryta gipsem kamienna ławka. Podobną ławkę archeolodzy znaleźli w małym pomieszczeniu na południowej stronie sali, w którym mogły być przechowywane zwoje Tory.

Avshalom-Gorni powiedziała, że synagoga „odzwierciedla potrzebę budynku dedykowanemu czytaniu i studiowaniu Tory oraz zebraniom społecznym” w czasach Jezusa.

To już druga synagoga odkryta w Migdal, jedynym miejscu na świecie, w którym znaleziono dwie synagogi z okresu Drugiej Świątyni.

Ponad dziesięć lat temu, Israel Antiquities Authority prowadziło prace wykopaliskowe we wschodniej części Migdal, i w 2009 roku odkryto tam pierwszą synagogę. Znaleziono w niej kamień z wizerunkiem menory, który, zdaniem archeologów, odzwierciedla autentyczną menorę z jerozolimskiej świątyni.

Żydzi z okresu Drugiej Świątyni

„Fakt znalezienia dwóch synagog pokazuje, że Żydzi z okresu Drugiej Świątyni szukali miejsca na zebrania religijne i być może też społeczne” – powiedział profesor Adi Erlich, dyrektor Instytutu Archeologicznego Zinmana na Uniwersytecie Hajfy. „Kamień z reliefem menory z drugiej synagogi w Migdal sugeruje, że miejscowi Żydzi postrzegali Jerozolimę jako swój ośrodek religijny, a ich lokalne działania odbywały się pod jego kontrolą. Synagoga, którą obecnie odkrywamy, znajduje się w pobliżu ulicy mieszkalnej, podczas gdy tę odkrytą w 2009 roku otaczał obszar przemysłowy. W ten sposób, miejscowe synagogi były wbudowane w społeczną tkankę osiedla”.

Synagoga i przedmioty znalezione na terenie wykopaliska będą po raz pierwszy pokazane we wtorek 28 grudnia na konferencji Instytutu Archeologicznego na Uniwersytecie Hajfy.

Autor: Emily Jones

Źródło: CBN News

Podobne: Izrael: 11-latka znajduje starożytną monetę jerozolimką, mogła być wybita w świątyni

pokaż więcej

Podobne wiadomości

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button