Kto stworzył Boga?
RóżneZe świata

Izraelscy archeolodzy odkrywają ślady pielgrzymów sprzed 1500 lat

Jerozolima, Izrael. W wykopie na południe od arabskiego miasta beduińskiego Rahat, archeolodzy z Israel Antiquities Authority (IAA) odkryli ściany kościoła z rycinami przedstawiającymi statki, pochodzącymi z epoki bizantyjskiej sprzed 1 500 lat. Lokalizacja wykopu znajduje się na północ od izraelskiego miasta Beer Szewa i na wschód – południowy wschód od Strefy Gazy.

„Te intrygujące ryciny mogli zostawić chrześcijańscy pielgrzymi, którzy przybyli statkami do portu w Gazie. Ich pierwszym przystankiem lądowym był kościół w Rahat, skąd udali się dalej do innych miast w kraju” – wyjaśnili archeolodzy.

Wykop wykonano w ramach projektu rozwoju miasta, by powiększyć społeczność beduińską o nowe sąsiedztwo.

Odkrycia po raz pierwszy pokazano we wtorek 4 czerwca w czasie konferencji w Rahat w miejskim ośrodku kultury. Pokaz był otwarty dla publiczności.

„Miejsce wykopu opowiada historię osiedla w północnej części pustyni Negew z końca okresu bizantyjskiego i początku wczesnego okresu islamskiego” – zauważyli kierownicy wykopaliska IAA. „Pielgrzymi odwiedzili kościół i zostawili na ścianie swój osobisty ślad w postaci rysunków przedstawiających statki”.

„Statek faktycznie jest starym symbolem chrześcijańskim, ale w tym przypadku to najwyraźniej prawdziwe, graficzne odwzorowanie rzeczywistych statków, którymi pielgrzymi podróżowali do Ziemi Świętej” – mówili dalej.

Kościół znajduje się na rzymskiej drodze biegnącej z portu w Gazie nad Morzem Śródziemnym do Beer Szewy, największego miasta na pustyni Negew, w którym zamieszkał syn Abrahama, Izaak razem ze swoją żoną Rebeką.

„Pielgrzymi zaczęli swoją podróż rzymskimi drogami prowadzącymi do miejsc ważnych dla chrześcijaństwa, takich jak Jerozolima, Betlejem, klasztory na wzgórzach Negewu i Synaj” – powiedzieli naukowcy IAA. „To logiczne, że ich pierwszym przystankiem po opuszczeniu statków w porcie w Gazie był właśnie ten kościół, odkryty w naszych wykopaliskach na południe od Rahat. To miejsce leży tylko o pół dnia drogi pieszej od portu”.

Profesor Deborah Cvikel z Wydziału Morskich Cywilizacji na Uniwersytecie Hajfy opisała jeden z rysunków, przedstawiający wiele wioseł po jednej stronie statku oraz maszt zwany artemonem, co wskazuje, że autor był obeznany z życiem na morzu.

„Statki lub krzyże zostawione przez goszczących pielgrzymów jako świadectwo ich wizyty można też znaleźć w Bazylice Grobu Świętego w Jerozolimie” – powiedziała Cvikel.

Dyrektor IAA, Eli Escusido, stwierdził, że znalezisko „otwiera dla nas okno na świat chrześcijańskich pielgrzymów odwiedzających Ziemię Świętą 1 500 lat temu i dostarcza bezpośrednich dowodów o statkach, którymi podróżowali, oraz o świecie morskim tamtych czasów”.

„Wszystkich miłośników archeologii zapraszam na początku czerwca na konferencję w Rahat, gdzie udostępnimy publiczności wiele znalezisk odkrytych w wykopaliskach Israel Antiquities Authoriry” – powiedział.

Autor: John Waage

Źródło: CBN

pokaż więcej

Podobne wiadomości

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button