Ze świata

Izrael: 1.600 letnia mozaika o życiu w Galilei

Izrael JerozolimaPodczas prac wykopaliskowych koło Hukkok wokół wspaniałej mozaiki w synagodze z V wieku, było jeszcze więcej niespodzianek. Znaleziono ją w malej galilejskiej starożytnej wiosce. W tym roku znaleziono bowiem całkiem nowe przedstawienie biblijnych historii, na przykład 12 wywiadowców mających wyszpiegować Kanaan. Znaleziska w Synagodze z czasów Bizancjum są tak dokładne i pełne szczegółów, że uczeni musieli odrzucić pierwotne wyobrażenie, że żydowska wioska znajdowała się w fazie upadku.

Prof. Jodi Magness z Uniwersytetu North Carolina oświadczył, że biblijne ilustracje są wyjątkowe. Na zakończenie prac w tym miesiącu zespół 20 współpracowników odkopał kolejne mozaiki. Jedna z nich pokazuje młodzieńca ciągnącego zwierzę na linie. Napis głosi: „Małe dziecko go poprowadzi”. Słowa te pochodzą z księgi Izajasza 11,6: „Wtedy wilk będzie przebywał razem z barankiem, pantera położy się obok koźlęcia, wół i młody lew paść się będą razem a pilnować ich będzie całkiem młode chłopię.”

Hukkok leżący nad źródłami było bogatą wioską 5 km od Magdali (skąd pochodziła Maria Magdalena) i Kafarnaum (gdzie Jeszua nauczał w synagodze.) Wspominana jest ona w księdze Jozuego 19,32-34 i 1 księdze Kronik 6,74-75. (Times of Israel)

za Vision For Israel

pokaż więcej

Podobne wiadomości

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Back to top button
Close

Adblock Detected

Prosimy o wsparcie, wyłączając blokadę reklam.