Ze świata

Indie: Nadzieja powraca do Badabanga

Indie
Zdjęcie ilustracyjne. Źródło: World Watch Monitor

Mała wspólnota chrześcijańska z wioski Badabanga, w dystrykcie Kandhamal w indyjskim stanie Odisha (wcześniej Orissa), płaci wysoką cenę za wiarę w Jezusa Chrystusa. Gdy w 2008 roku hinduscy ekstremiści nawoływali do mordowania i wypędzania chrześcijan, w Odisha rozpętała się fala przemocy. Tylko w ciągu czterech miesięcy zabito 120 chrześcijan, zniszczono 400 kościołów, splądrowano 600 wiosek, 5600 domów stanęło w płomieniach, co najmniej 2000 chrześcijan pod przymusem przyjęło hinduizm, a ok. 50000 zostało wypędzonych.

Chrześcijanie z Badabanga również musieli uciekać. Ich powrót do wioski był możliwy tylko pod jednym warunkiem: przejścia na islam. Z tego powodu 14 rodzin zostało pozbawionych ojczyzny, ponieważ za wszelką cenę chcą trwać w Jezusie.

Nowy początek z Bogiem

Pewna wdowa ze swoim synem – chrześcijanie – pozwalają uciekającym braciom i siostrom osiedlać się na fragmencie działki na skraju dżungli. Open Doors napotkało tam w 2011 roku na niewielką wspólnotę i udzieliło im pomocy. Najpierw zbudowano dwa budynki kościelne, gdzie można wzmacniać swoją wiarę. Chrześcijanie zdecydowali, że wspólnie będą planować i prowadzić gospodarcze przedsięwzięcia oraz spotykać się na modlitwie i rozważaniu Bożego Słowa. Open Doors wsparło ich wysiłki przy pomocy szkoleń i praktycznej pomocy. Chrześcijanie uczyli się odpowiedzialnego planowania, zarządzania i gospodarowania swoim niewielkim majątkiem. Kanak Digal z tamtejszej wspólnoty relacjonuje: „Open Doors po raz pierwszy pokazało mi, jak mogę oszczędzać. Teraz odkładam pieniądze na studia dla moich dzieci”.

Zbudowane zostały również domy dla chrześcijan. Open Doors rozpoczęło ponadto kursy czytania dla dorosłych oraz utworzyło tymczasowe szkoły dla dzieci. Przy współpracy wszystkich chrześcijan i wspólnej inwestycji oszczędności możliwe było wydzierżawienie kolejnej części działki. Ciężką pracą chrześcijanie zmienili dżunglę w żyzny region. To wzbudziło zainteresowanie sąsiadów, którzy nie są chrześcijanami, również tych z pobliskiej wioski Badabanga. Z wielkim zdziwieniem przyglądano się temu, co chrześcijanie osiągnęli w tak krótkim czasie.

Radosny śmiech w szkole

Dzieci z hinduskich i chrześcijańskich rodzin uczęszczają teraz wspólnie do nowej szkoły. Dawniej źle nastawieni mieszkańcy wioski obecnie poważają i szanują chrześcijan.

Radość znowu zawitała do chrześcijańskiej wspólnoty Badabanga. Jej członkowie byli gotowi opuścić swoje domy i ziemie. Jezus dotrzymał swojego słowa i zatroszczył się o nich. I, co najważniejsze, chrześcijanie są teraz Jemu i sobie nawzajem bliżsi niż kiedykolwiek wcześniej.

DZIĘKUJEMY, że wstawiacie się po stronie chrześcijan z Indii
Módlmy się o ochronę dla rodzin z Badabanga. Prośmy o dalszy wzrost tej małej wspólnoty.
Módlmy się o ich niewierzących sąsiadów, aby słyszeli i przyjmowali Boże Słowo.
Módlmy się o wielu indyjskich chrześcijan, którzy nadal doświadczają silnych prześladowań.

za Open Doors Polska

pokaż więcej

Podobne wiadomości

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Back to top button
Close
Close

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker