Ze świata

Erdogan przekształca kolejny historyczny kościół w meczet

Chora
Były bizantyjski kościół Świętego Zbawiciela Chora (Muzeum Chora); dzięki uprzejmości Wikicommons

W piątek, zaledwie kilka tygodni po tym, jak Hagia Sophia stała się świątynią muzułmańską, prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan przekształcił kolejny bizantyjski kościół w meczet.

Kościół Świętego Zbawiciela na Chorze zbudowano w IV w. niedaleko starożytnego Konstantynopola. Stanowił on część monastyru. Kościół w obecnej formie datuje się na XI w., a w nim zobaczyć można niektóre z najstarszych bizantyjskich fresków i mozaik chrześcijańskich. W 1453 r. świątynię przekształcono w meczet, a w 1945 r. świecki rząd Turcji ogłosił ją budynkiem użyteczności publicznej.

Podobnie jak Hagia Sophia, aż do tego roku pełnił rolę muzeum.

We wtorek Erdogan podpisał edykt zgodnie z którym miejsce to, wpisane również na listę światowego dziedzictwa UNESCO, zostało przekształcone w meczet, stając się miejscem modlitwy muzułmanów.

To posunięcie spotkało się z międzynarodową krytyką i obawami, że Erdogan próbuje wymazać historię chrześcijańską za pomocą politycznego islamu.

– Faktem jest, że zraniło nas przekształcenie Hagii Sophii i kościoła na Chorze w meczety – powiedział Jego Świątobliwość Patriarcha Ekumeniczny Bartłomiej z monastyru Panagia Faneromeni w Kyzikos w rozmowie z „Orthodoxią”.

– Te dwa wyjątkowe budynki Konstantynopola powstały jako kościoły chrześcijańskie. Wyrażają uniwersalnego ducha naszej wiary, a także miłość i nadzieję na wieczność. Unikatowe mozaiki i ikony są pokarmem dla duszy i niezwykłym widokiem dla oczu, jak powiedziałby grecki pisarz i malarz Fotis Kontoglou. To część światowego dziedzictwa kultury – dodał Patriarcha Ekumeniczny Bartłomiej.

– Modlimy się do Boga miłości, sprawiedliwości i pokoju, aby rozjaśnił umysły i serca ludzi u władzy.

Nie wiadomo, kiedy dokładnie na Chorze rozpoczną się modlitwy muzułmańskie, ani co stanie się ze znajdującą się tam cenną sztuką chrześcijańską.

Kilka tygodni temu Erdogan prowadził modlitwy muzułmańskie w przekształconej już Hagii Sophii. Jak donosi „Reuters”, znajdujące się tam chrześcijańskie dzieła sztuki zostały przykryte zasłonami.

Źródło: CBN News

Pisaliśmy:
Po zajęciu dla islamu Hagia Sophia, Turcja patrzy w kierunku Jerozolimy
Islamski podbój: historycznie chrześcijańska Hagia Sophia staje się meczetem

pokaż więcej

Podobne wiadomości

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button