Ze świata

Islamski podbój: historycznie chrześcijańska Hagia Sophia staje się meczetem

Hagia SophiaW piątek 10 lipca, najwyższy sąd administracyjny Turcji, Rada Stanu, orzekł, że rząd może zamienić historycznie chrześcijańską katedrę Hagia Sophia w muzułmański dom modlitwy. Turecki prezydent Recep Tayyip Erdogan od razu podjął kroki w kierunku ponownego przekształcenia budowli w meczet.

Tureccy muzułmanie od dawna mieli nadzieję, że muzeum Hagia Sophia kiedyś znowu stanie się meczetem. Natychmiast po orzeczeniu, przed historycznymi zabudowaniami świętowały tłumy ludzi, skandując „Allah jest wielki!”.

W ciągu ponad 1.400 lat istnienia, Hagia Sophia w Stambule w Turcji była główną katedrą Cesarstwa Bizantyńskiego, do czasu podboju przez Imperium Osmańskie i przekształcenia w meczet. Potem, aż do dnia dzisiejszego, służyła jako neutralne muzeum, jednak turecki prezydent Erdogan rozpoczął kampanię w celu ponownej zamiany konstrukcji w meczet, mimo ogólnoświatowego sprzeciwu wobec tego planu.

Masywna budowla z meczetu stała się muzeum na mocy decyzji założyciela nowoczesnej Turcji, Mustafy Kemala Ataturka.

„Ataturk ustanowił Hagia Sophia jako muzeum, by podkreślić swoją wizję sekularyzacji Turcji” – mówi Soner Cagaptay, autor książki Erdogan’s Empire. „A prawie 100 lat później, Erdogan próbuje zrobić coś przeciwnego”.

Epidemia koronawirusa jeszcze bardziej pogorszyła stan i tak już słabej gospodarki Turcji, przynosząc dramatyczny spadek handlu i turystyki. Niektórzy podejrzewają, że prezydent Erdogan wykorzystuje kwestię Hagia Sophia, by podeprzeć swoją polityczną bazę i odwrócić uwagę od słabej gospodarki.

„Nie chodzi zatem o przestrzeń modlitewną, ani o zbudowanie meczetu lub ustanowienie meczetu tam, gdzie go jeszcze nie ma” – mówi Cagaptay. „Chodzi raczej o wykorzystanie problemu, który nazywam ‚muzułmańskim nacjonalizmem’, albo o podkreślenie islamskiej tożsamości Turcji kosztem innych, by zmobilizować prawicową i konserwatywną bazę”.

Lider i zwolennik Erdogana, Yunus Genc, powiedział: „Oczywiście, ktoś, kto jest chrześcijaninem, będzie przeciwko ponownemu otwarciu Hagia Sophia jako meczetu, to naturalne. Ale my jesteśmy muzułmanami. I chcemy, by ten zabytek służył w Stambule jako meczet, w mieście, w którym muzułmanie są większością”.

Patriarcha Konstantynopola, Bartłomiej I ostrzegł, że przekształcenie muzeum w meczet może doprowadzić do „konfrontacji i konfliktu”.

Sprzeciw wobec przywrócenia dawnego statusu budowli wyraził Parlament Europejski. Niezadowoleni są też niektórzy członkowie parlamentu rosyjskiego. Komisja Stanów Zjednoczonych ds. Międzynarodowej Wolności Religijnej zażądała wycofania planu.

Pierwotnie wzniesiona w 360 roku po Chrystusie, zniszczona w najazdach, po czym odbudowana za panowania cesarza Justyniana, Hagia Sophia kilka razy była przemianowana, a raz nawet miała wymienianą kopułę, uszkodzoną w trzęsieniu ziemi.

Autor: Dale Hurd

Źródło: CBN News

pokaż więcej

Podobne wiadomości

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Back to top button