Prześladowania

Egipt: Uczniowie pobici w szkole, nie wolno im nic nosić z symbolem krzyża

krzyż

W egipskiej guberni Minya, koptyjscy uczniowie szkoły podstawowej i średniej zostali pobici przez nauczycieli i kolegów po tym, gdy dyrektor polecił wszystkim uczniom będącym chrześcijanami usunięcie wszelkiej biżuterii z symbolem krzyża.

Wierzący z koptyjskiej społeczności w Egipcie często tatuują sobie krzyż na nadgarstku lub noszą naszyjniki lub bransoletki z krzyżem. Tymczasem, jak donosi amerykańska organizacja monitorująca prześladowania International Christian Concern (ICC), dyrektor szkoły Al-Thawra na obszarze Ezbat Beshri polecił wszystkim chrześcijańskim uczniom usunięcie wszelkiej tego typu biżuterii.

Gdy niektórzy koptyjscy uczniowie odmówili wykonania polecenia, zostali pobici przez kolegów i nauczycieli – dodaje ICC.

Nauczycielka zaatakowała ucznia bo był chrześcijaninem

Informując o jednym takim zajściu z początku listopada, ICC przekazało, że nauczycielka zaatakowała chrześcijańskiego ucznia, po czym zachęciła innych uczniów do tego samego i odebrania mu zawieszki oraz jej zniszczenia.

Gdy koptyjscy rodzice dowiedzieli się o nakazie dyrektora i o przemocy, do jakiej następnie doszło wobec ich dzieci, wnieśli skargę do władz systemu szkolnictwa. Jednak, jak twierdzi ICC, nie jest jasne, czy rada szkolnictwa podjęła jakiekolwiek działanie.

Rola nauczycieli i liderów administracji w tym zajściu jest szczególnie niepokojąca ze względu na retorykę, jakiej uczy się młodzież, ponieważ to dorośli poprowadzili prześladowanie chrześcijańskich dzieci” – stwierdziło ICC.

Według informacji z encyklopedii Britannica, Koptowie, którzy stanowią około 10 procent populacji Egiptu, są potomkami długiej linii starożytnych Egipcjan, którzy na początku I wieku nawrócili się na chrześcijaństwo.

Inna organizacja monitorująca prześladowania chrześcijan, Open Doors USA, umieszcza Egipt wśród 20 państw na świecie o najwyższym poziomie prześladowania chrześcijan.

Przypadki prześladowania chrześcijan w Egipcie obejmują różne zachowania, począwszy od nękania chrześcijanek idących ulicą, po wypędzanie z domów społeczności chrześcijańskich przez tłumy ekstremistów – informuje Open Doors USA na swojej stronie internetowej.

Słyną z najwyższej liczby ataków na chrześcijan

Organizacja dodaje, że gubernia Minya słynie z najwyższej liczby ataków na chrześcijan.

Egipski rząd pozytywnie wypowiada się o chrześcijańskiej społeczności w swoim kraju, jednak brak poważnych środków ochrony porządku publicznego oraz niechęć władz lokalnych do ochrony chrześcijan sprawia, że są oni narażeni na wszelkiego typu ataki, szczególnie w Górnym Egipcie. „Z powodu dyktatorskiej natury reżimu, ani liderzy kościoła, ani inni chrześcijanie nie mogą głośno wypowiadać się przeciwko tym praktykom” – wyjaśnia Open Doors USA.

Kościoły i pozarządowe organizacje chrześcijańskie mają ograniczone możliwości budowania nowych kościołów lub prowadzenia usług społecznych. „Trudności wypływają zarówno z ograniczeń państwowych, jak i wrogości społecznej i przemocy tłumów” – dodaje organizacja.

Autor: Anugrah Kumar
Źródło: Christian Post

Podobne: Egipt: Chrześcijanin zamordowany przez islamistów bo finansował budowę kościoła

pokaż więcej

Podobne wiadomości

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button