Prześladowania

Egipt: Legalizacja kościołów pośród zamieszania

Egipt

Według danych z kwietnia w całym Egipcie pozytywnie rozpatrzono 74 podania o legalizację niezarejestrowanych kościołów. 19 maja odbyło się kolejne zebranie komisji rządowej, po którym zalegalizowano następne 70 kościołów, co daje w sumie 1638 zarejestrowanych wspólnot od czasu powstania komisji w styczniu 2017 roku. Do rozpatrzenia pozostaje jeszcze 2 tysiące podań.

Mimo pozytywnych działań demonstrowanych przez rząd władze w niektórych rejonach nadal stwarzają problemy. 20 maja w Koum Al-Farag lokalne władze zniszczyły budynek kościoła w odpowiedzi na protesty o podłożu religijnym. Jednokondygnacyjny budynek przez 15 lat służył jako miejsce kultu.

Kilka lat temu miejscowi muzułmanie zbudowali obok kościoła meczet, by nie dopuścić do jego zaaprobowania w toczącym się procesie legalizacji. Gdy chrześcijański budynek został niedawno poszerzony, by pomieścić rosnącą społeczność, doszło do napięć między chrześcijanami i muzułmanami. By zapobiec dalszemu zaostrzeniu konfliktu, lokalne władze zniszczyły zarówno kościół, jak i meczet. Gdy chrześcijanie próbowali powstrzymać wyburzanie, 14 z nich trafiło do aresztu.

Dziękujmy Bogu za postęp egipskiego rządu w procesie przyznawania oficjalnych pozwoleń na działalność kościołów. Módlmy się, by ten proces nadal toczył się pomyślnie, aby kościoły mogły otrzymać długo oczekiwany status prawny. Pamiętajmy w modlitwie o mieszkańcach Koum Al-Farag, a także o innych, którzy doświadczają w swoich społecznościach napięć na tle religijnym. Módlmy się, by Bóg dał mądrość władzy, która pracuje nad rozwiązaniem problemów leżących u podstaw napięć.

Źródła: Egypt Independent, Christian Post, Christian Solidarity Worldwide
za Głos Prześladowanych Chrześcijan

pokaż więcej

Podobne wiadomości

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Back to top button
Close
Close

Informacja

Chcąc przeglądać strony serwisu zaakceptuj nasze ogłoszenia.