Ze świata

Specjalny wysłannik Unii Europejskiej do spraw wolności religijnej rezygnuje z urzędu

Od religii do klimatu

Unia Europejska

Już po pięciu miesiącach Christos Stylianides rezygnuje z pełnienia funkcji specjalnego wysłannika Unii Europejskiej do spraw wolności religijnej. Wolny wakat pojawił się w „złym czasie” – krytykują chrześcijańskie organizacje broniące praw człowieka.

Christos Stylianides został w maju ponownie powołany na stanowisko specjalnego wysłannika Unii Europejskiej ds. wolności religijnej; przez dwa lata stanowisko to było nie obsadzone co spotkało się z naciskami ze strony organizacji ds. praw człowieka. Grieche został nowym ministrem ochrony klimatu i obrony cywilnej w greckim gabinecie.

Ważna funkcja

Przedstawiciel europejskiego związku ewangelickiego w Brukseli, Arie de Pater, już w lipcu 2020 wyjaśnił w „Evangelical Focus”: „Na całym świecie wolność religijna podlega naciskom a sytuacja nie poprawia się. Na całym globie ograniczana jest wolność grup religijnych i niereligijnych. Ważne jest, że UE daje dobry przykład.” Nie tylko ostatnio kryzys związany z korona wirusem zaostrzył sytuację chrześcijan w wielu krajach.

Poprzednik Stylianidena, Jan Figel, został powołany w 2016 r. i odgrywał decydującą rolę przy uwolnieniu pakistańskiej chrześcijanki Asi Bibi. Chrześcijańska organizacja ds. ochrony praw człowieka ADF International (Związek ds. Ochrony Wolności) w Wiedniu krytykowała także to, że ten „ważny urząd” w tak krótkim czasie po powołaniu Stylianides w maju ponownie jest nie obsadzony.

Autor: Reinhold Scharnowski
Źródło: Livenet / Evangelical Focus / IDEA Schweiz
Tłum: J.S.

Powiązane: Unia Europejska mianuje nowego wysłannika ds. wolności religijnej

pokaż więcej

Podobne wiadomości

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button