Ze świata

Zjednoczone Emiraty Arabskie pierwszym krajem, który pomaga w odbudowie irackich kościołów zniszczonych przez ISIS

Zjednoczone Emiraty Arabskie (ZEA) podjęły współpracę z UNESCO, aby odbudować dwa chrześcijańskie kościoły w mieście Mosul w Iraku. Świątynie zostały zniszczone przez ISIS w 2014 roku.

źródło: CBN News

Współpraca stała się oficjalna w zeszłym tygodniu po podpisaniu dokumentów w paryskiej kwaterze UNESCO. Tym samym ZEA zostały pierwszym krajem na świecie, który angażuje się w odbudowę irackich kościołów zniszczonych przez ISIS.

Program jest częścią zorganizowanej przez ZEA kampanii „Rok Tolerancji”,

a także przedłużeniem wartego 50.4 miliona dolarów porozumienia, które podpisano w kwietniu 2018. Ugoda dotyczy odnowienia dziedzictwa kulturowego w Mosulu, mieście, w którym ZEA zobowiązały się odbudować muzułmańskie, chrześcijańskie i jazydzkie świątynie.

Na początku ZEA skupią się na pracy nad 800-letnim kościołem katolickim obrządku syryjskiego Al Tahira. To jedna z najstarszych i największych świątyń w Mezopotamii. Zanim terroryści z ISIS zniszczyli kościół, była w nim szkoła, biblioteka i punkt opieki medycznej.

Drugi kościół, który ZEA planują odbudować, to świątynia Al-Saa’a wybudowana przez dominikanów w latach 1866-1873.

– Jesteśmy zaszczyceni, mogąc współpracować z UNESCO i z Irakijczykami, aby jeszcze bardziej pomóc w odbudowie Mosulu i wskrzesić ducha współistnienia i spójności społecznej – powiedziała Noura Al Kaabi, emiracka minister do spraw kultury i rozwoju wiedzy podczas zeszłotygodniowego podpisywania porozumienia.

UNESCO i ZEA zbudują także muzeum i miejsce pamięci, w których będzie można obejrzeć pozostałości muzułmańskiej i chrześcijańskiej kultury w Mosulu.

– Ten program ma na celu przywrócić prawdziwego ducha miasta, historię pokojowego, wspólnego życia różnych grup etnicznych i religijnych – powiedziała Audrey Azoulay, dyrektor generalna UNESCO. – Jestem wdzięczna Zjednoczonym Emiratom Arabskim i minister Al Kaabi za hojne wspieranie naszej inicjatywy od samego początku i za dzielenie z nami przekonania, że odbudowa i odrodzenie nie mogą istnieć bez kultury i edukacji.

Autor: Emily Jones

Źródło: CBN News

pokaż więcej

Podobne wiadomości

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Back to top button
Close
Close

Informacja

Chcąc przeglądać strony serwisu zaakceptuj nasze ogłoszenia.