RóżneWieści wydawnicze

Wszystko może się zdarzyć – reportaż z Kenii

Czy w ogóle ktoś będzie w stanie zrozumieć, o czym opowiadam? Ale przekaz, że w Bogu wszystko jest możliwe, jest uniwersalny…

Nairobi o poranku jest spowite szarością. Trudno rozpoznać, czy to mgła, czy smog od porannych korków. Odbieram auto i drżącą ręką przekręcam kluczyk w stacyjce. To będzie mój pierwszy raz za kierownicą nie tylko w Kenii, ale również na afrykańskim kontynencie. Poruszanie się po ulicach trudniejsze jest chyba tylko w Azji. Kierowcy nie trzymają się swoich pasów, pomiędzy samochody i wyładowane pasażerami matatu wciskają się niezliczone boda boda. Wjeżdżam na pierwsze rondo. Nie sprawdziłam wcześniej drogi. Teraz jednym okiem patrzę na GPS, drugim próbuję ogarnąć, co się dzieje przede mną, po lewej stronie, po prawej i za mną.

– Boże, obiecuję, że następnym razem na pewno wykupię ubezpieczenie! – mamroczę pod nosem pół żartem, pół serio, gdy kolejny raz ktoś mija mnie dosłownie o włos. Udaje mi się trafić na dobry wjazd na drogę międzymiastową prowadzącą na zachód, w stronę Jeziora Wiktorii. Na szosie trwają roboty drogowe, więc jadę wyboistym, pełnym dziur poboczem. Z szarą zawiesiną w powietrzu mieszają się szare kłęby pyłu podnoszące się za samochodami. Szare domy, lepianki, skromne chatki przykryte blachą. Stragany oklejone przykurzonymi plakatami. Wszystko zlewa się w dość przygnębiający obraz. Myślę o ludziach żyjących na co dzień w tej szarości. Skąd mają pieniądze na chleb? Jaka jest marża za paczkę bananowych chipsów kosztującą ćwierć dolara? Ile zarobi sprzedawca kolb kukurydzy krążący między autami tam, gdzie droga jest tak podziurawiona, że samochody zwalniają do tempa kroczącego człowieka?

„Nagle wszystko się zmienia”

Minęła niecała godzina. Niewiele widzę w gęstym kurzu, ale z mapy wynika, że jestem już poza Nairobi. Nagle wszystko się zmienia. Zupełnie jakby ktoś rozsunął brudną kurtynę zasłaniającą świat. Niebo staje się błękitne, gdy z szarej zawiesiny wyjeżdżam na otwartą przestrzeń – na krawędź Wielkiej Doliny Ryftowej. Sawanna w dole kipi zielenią. W tej samej chwili Duch Święty zaczyna mówić o wielkich Bożych planach dla tej ziemi. Ale czy Boże plany są kiedykolwiek małe?

Jest wtorek, ale na spotkanie przyszło sporo osób. Przyjechali też pastorzy z dwóch innych wspólnot założonych przez pastora Davida. Jeden z nich jest Masajem. Ma pomarszczoną twarz, a w uszach wielkie otwory – pozostałości po ozdobach masajskich. Jedną nogę ma zdeformowaną i dużo krótszą. Przemieszcza się, skacząc, przy wsparciu potężnego kostura. Kiedy pastor David zaprasza go na scenę, podrywa się dziarsko, w trzech susach jest na podwyższeniu i z mocą wygłasza pełne żarliwości słowa napełnione Duchem. Kiedy przychodzi czas na mnie, mówię o dziesięcinie i o przymierzu z potężnym Bogiem. Opowiadam też świadectwa z ewangelizacji i zachęcam do działania miejscowe kobiety. Kiedy kończę, wstaje jedna z liderek, dziękuje mi za przybycie i mówi:

– Głosiłaś tak, jakbyś nas znała. Rozumiesz nasze problemy. Dotykało mnie to, co mówiłaś o dziesięcinie, musimy bardziej podnosić tę kwestię. Dziękuję za to, co powiedziałaś o ewangelizacji. My, kobiety, często wolimy, żeby to mężczyźni się tym zajęli. A przecież nie powinno tak być.

Potem jadę do sierocińca. Pastor David wraz z żoną Gillian, nauczycielką w miejscowej szkole, opiekują się ponad czterdziestką dzieci i nastolatków. Niektóre historie są trudne. Poznaję dziewczynkę molestowaną przez ojca. Inna nosi na ciele blizny po tym, jak jej własna matka przypalała ją nożem rozgrzanym w ognisku. Dziewczynka albinoska ma szczęście, że trafiła do sierocińca. W Afryce albinosi są narażeni na napaści i porwania – miejscowi czarownicy wierzą, że części ciała albinosów działają jak potężne talizmany, zapewniające zdrowie, powodzenie, dobrobyt finansowy. Dziś dziesięcioletnia Doris musi przede wszystkim uważać na słońce – jej skóra nie wytwarza melaniny, co grozi zachorowaniem na raka skóry.

Mówię do dzieci krótkie poselstwo, a potem modlę się o każde z osobna.

Kilkoro dzieci zostaje ochrzczonych Duchem Świętym, zaczynają się modlić w językach. Do niektórych przychodzi mocne słowo prorocze. Bóg widzi je jako zwycięskich wierzących i ma dla nich wielkie powołania. Jednak, aby mogły się one wypełnić, potrzeba innych wierzących: zarówno tych, którzy będą nauczać na temat zwycięskiego życia, jak i tych, którzy w praktyczny sposób wesprą je w rozwoju, na przykład finansowo.

Wierzę, że to jest ziemia miodem i mlekiem płynąca. To ziemia, która zrodzi potężny owoc i będzie błogosławić naród żyjący w przymierzu ze swym Bogiem.

Kościół prowadzony przez pastora Davida powstał w 2012 r. jako grupa domowa. W ciągu dwóch lat rozwinął się na tyle, że już w 2014 r. mogły odbywać się regularne niedzielne nabożeństwa. Dziś wspólnota liczy około 200 osób i rozrosła się do trzech kościołów: w Kisii, Masaai oraz Kurii. Kościół opiekuje się 29 osieroconymi dziećmi. Wiele z nich zostało porzuconych przez rodziców. Inne na skutek doniesień o przemocy domowej, znęcaniu się lub molestowaniu zostały odebrane rodzicom.

Fundacja Nadzieja dla Przyszłości, patronuje programowi „Misja w Kenii”. Celem programu jest zaspokojenie materialnych i edukacyjnych potrzeb dzieci z domów dziecka, prowadzonych przez dwa kościoły w Kenii. Dzięki pomocy indywidualnych darczyńców dzieci otrzymują żywność oraz mogą kontynuować edukację. Obecnie w sierocińcach przebywa ponad pięćdziesięcioro dzieci. Miesięczny koszt wyżywienia jednego dziecka to 80 zł. Pokrycie kosztów wyżywienia oraz edukacji to 160 zł. Możesz dołączyć do programu: http://www.nadziejadlaprzyszlosci.pl/wspieraj-z-nami-program-misja-w-kenii/

Autor: Maria Brzezińska

………………………………….

Fragment reportażu, który ukazał się magazynie Głos Przebudzenia, numer 2 (3) 2020 r.

Najnowsze wydanie to 180 stron ciekawej treści, w stałych blokach tematycznych: Kościół, Komentarz, Historia, Kultura, Biblia w praktyce, Biznes, Rodzina. Miłośnicy Izraela znajdą w nim dodatek specjalny – rozkładaną mapę historyczną Jerozolimy ukazującą najważniejsze daty z historii tego miasta.
Głos Przebudzenia dostępny jest na stronie: www.nadziejadlaprzyszlosci.pl oraz w sieci sprzedaży Empik.

pokaż więcej

Podobne wiadomości

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button