Ze świata

W okolicy Wzgórza Świątynnego pokazują się lisy. Czy wypełnia się biblijne proroctwo?

lisJEROZOLIMA, Izrael. Gdy w ostatni weekend naród żydowski lamentował nad zburzeniem Pierwszej i Drugiej Świątyni Jerozolimskiej w czasie postu Tisza be-Aw, w pobliżu Wzgórza Świątynnego zaczęto widywać lisy, co wielu uważa za wypełnienie biblijnego proroctwa.

W zeszłym tygodniu, w internecie umieszczono nagranie video, na którym widać kilka lisów spacerujących w pobliżu Ściany Płaczu i Wzgórza Świątynnego.

Dla niektórych Żydów, widok lisów w pobliżu Ściany Płaczu to wyraźne nawiązanie do słów zapisanych w Trenach 5:18: „Z powodu góry Syjon, że jest spustoszona, że szakale po niej biegają” (BW). W niektórych przekładach, zamiast „lisy” użyto słowa „szakale”.

The Jerusalem Post” podaje, że rabin Szemu’el Rabinowic, sprawujący opiekę nad Ścianą Płaczu i Świętymi Miejscami, był emocjonalnie poruszony widokiem lisów w okolicy Wzgórza Świątynnego.

„Nie można powstrzymać się od płaczu na widok wypełnienia proroctwa o ‚biegających po niej lisach'” – powiedział.

Jednak, jak informuje gazeta, lisy są też dla Żydów promieniem nadziei.

Według Talmudu, wskazany fragment Trenów wiąże się z proroctwem proroka Zachariasza o przyszłej odbudowie świątyni.

Zgodnie z przekonaniami ortodoksyjnego judaizmu, wzniesienie Trzeciej Świątyni i wznowienie składania ofiar nastąpi w czasie ery mesjanistycznej.

W Talmudzie, w traktacie Makkot 24b czytamy, że jeśli spełnią się proroctwa o zburzeniu Świątyni, spełnią się też proroctwa o jej odbudowie.

Lisy zauważono zaledwie kilka dni przed obchodzonym przez Żydów świętem Tisza be-Aw, najsmutniejszym dniem w żydowskim kalendarzu. W tym dniu, Żydzi poszczą, lamentują nad zburzeniem Pierwszej i Drugiej Świątyni oraz słuchają czytań z księgi Trenów.

Pierwsza Świątynia została zburzona przez Babilończyków w 423 roku przed Chrystusem; Drugą Świątynię zburzyli Rzymianie w 70 roku po Chrystusie.

Autor: CBN News

Źródło: CBN News

pokaż więcej

Podobne wiadomości

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Back to top button