Ze świata

W Jerozolimie odkryto broń używaną przez Rzymian w czasie burzenia Drugiej Świątyni

News 17.08.2022
Od lewej do prawej: Grot strzały znaleziony na terenie Rosyjskiego Związku; zespół IAA i wykopy; jeden z kamieni balistycznych odkrytych podczas wykopalisk. | Israel Antiquities Authority

Izraelscy badacze starożytności mówią o znalezieniu archeologicznych dowodów zniszczenia Drugiej Świątyni, zgodnie z proroctwami Jezusa w Nowym Testamencie.

Israel Antiquities Authority (IAA), organ rządowy odpowiedzialny za prace wykopaliskowe i konserwacyjne w Ziemi Świętej, poinformowało o odkryciu kamieni, które miały być używane jako pociski w burzeniu murów Jerozolimy w czasie oblężenia w 70 roku po Chrystusie.

Na podstawie wykopalisk na polu bitwy sprzed 2 tysięcy lat, odkrytym w osiedlu rosyjskim Migrasz HaRussim, jednej z najstarszych, jerozolimskich dzielnic, archeolog IAA Kfir Arbiv wykonał skomputeryzowane obliczenia balistyczne, by odtworzyć przebieg starożytnej bitwy.

„Przy pomocy komputera, zarejestrowałem lokalizacje wszystkich pocisków, a biorąc pod uwagę miejscową topografię i lokalizację murów fortyfikacyjnych miasta z okresu Drugiej Świątyni, wykonałem obliczenia balistyczne, obejmujące kąt wyrzutu i odległość miotania kamieni” – wyjaśnił Arbiv we wpisie na Facebooku, w którym IAA pokazało zdjęcia odkrytych obiektów, m.in. grot i kulę balistyczną.

Do tej pory, na miejscu wkopu odkryto setki kamieni balistycznych w różnych rozmiarach, którymi ciskano z „wyrafinowanych maszyn miotających pioruny”, jak określił je Arbiv, z odległości nawet ponad 350 metrów.

Wśród odkrytego dotąd rzymskiego arsenału są też mniejsze kamienie, używane przez piechotę i wykorzystywane w katapultach. W czasie wykopalisk znaleziono też włócznie, miecze i groty, niektóre dość ciężkie, by przebić zbroję.

Uważa się, że kamienie były używane w gwałtownym, czteromiesięcznym oblężeniu, które doprowadziło do zburzenia Świątyni i ostatecznego upadku Jerozolimy.

Okres Drugiej Świątyni trwał od 516 roku przed Chrystusem, a zakończył się w roku 70, gdy w historycznej bitwie, armia rzymska dowodzona przez generała Tytusa zajęła Święte Miasto i zniszczyła świątynię w kulminacyjnym etapie czteromiesięcznej akcji, mającej na celu stłumienie buntu Żydów rozpoczętego cztery lata wcześniej.

Jezus przepowiedział zniszczenie Drugiej Świątyni w Ewangelii Mateusza, Marka i Łukasza.

Ewangeliści przytaczają rozmowę Jezusa z uczniami, którzy podeszli do Niego, gdy wychodził ze świątyni, i „zwrócili uwagę na jej zabudowania”.

W Ewangelii Mateusza 24:2, Jezus odpowiada: „Czy nie widzicie tego wszystkiego? Zaprawdę powiadam wam, nie pozostanie tutaj kamień na kamieniu, który by nie został rozwalony” (BW).

Dyrektor IAA, Eli Eskosido, powiedział, że kamienie i inne fizyczne dowody, których używała rzymska armia, „odzwierciedlają krańcowo ostre walki, które ostatecznie doprowadziły do zniszczenia Drugiej Świątyni”.

„Mimo wszystkich wewnętrznych frakcji i niemożliwych szans, niewielka grupa żydowskich obrońców przez kilka miesięcy powstrzymywała Rzymian, aż do tragicznego zniszczenia miasta” – powiedział Eskosido.

Odkrycia przedstawiono w czasie postu Tisza be-Aw (dziewiąty dzień miesiąca Aw), który upamiętnia zniszczenie Drugiej Świątyni.

Poza wcześniejszymi odkryciami grotów i kamiennych kul balistycznych na głównej ulicy, która prowadziła do świątyni, w ostatnich latach znaleziono też inne artefakty z okresu Drugiej Świątyni, m.in. żydowską wannę do obmyć rytualnych sprzed 2 tysięcy lat i drogę biegnącą od bram miasta i Sadzawki Siloe w kierunku świątyni, po której chodził Jezus.

Autor: Ian M. Giatti

Źródło: The Christian Post

pokaż więcej

Podobne wiadomości

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button