Ze świata

Szwecja ogranicza swobodę wyrażania przekonań religijnych

"Mówimy 'nie' wszystkiemu, co ma jakiekolwiek konotacje religijne"

sweden banKraj, na którego fladze widnieje złoty krzyż, coraz bardziej mówi Bogu „nie”.

Szwedzkie władze przyznają, że państwo podjęło już międzynarodowe kroki w celu ograniczenia swobody wyrażania przekonań religijnych. Ostatnio, władze zakazały obywatelom rejestracji tablic rejestracyjnych, zawierających konotacje religijne.

W wywiadzie dla „Swedish news”, Mikael Anderson, rzecznik prasowy Agencji Transportu, stwierdził: „Odrzucamy wszelkie słowa, jakie w naszej ocenie mogą kogoś urazić. Między innymi, mówimy 'nie’ wszystkiemu, co ma jakiekolwiek konotacje religijne, bez względu na to, jakie to konotacje”.

Zakaz został upubliczniony, gdy odrzucono podanie pewnego chrześcijanina

o rejestrację tablicy ze słowem „Kristus” (Chrystus). Wcześniej, ten sam człowiek złożył podanie o rejestrację tablicy ze słowem „Jezus”, ale tamto również odrzucono.

Jednak mężczyzna podchodzi do sytuacji ze spokojem, podkreślając: „Jako chrześcijanie, nie powinniśmy walczyć przeciwko tym, którzy w tym kraju podejmują decyzje, ale zamiast tego, musimy się za nich modlić”.

Szwecja pozwala swoim obywatelom składać podania o spersonalizowane tablice rejestracyjne. Ustalono jednak granicę dla treści, jakich ludzie mogliby sobie życzyć.

Choć problem może się wydawać mało istotny, to tylko najnowszy objaw stałego sprzeciwu Szwecji wobec chrześcijaństwa.

W przełomowym reportażu z ostatnich lat, CBN News ukazuje, w jaki sposób Szwecja wyraża wrogość wobec chrześcijańskich uchodźców.

Na przykład, Szwecja postanawia udzielić schronienia 150 bojownikom ISIS, jednocześnie odmawiając ochrony szukającym azylu chrześcijanom z Iranu.

Szwedzka Rada Migracyjna wydała też nakaz deportacji nawróconych na chrześcijaństwo Pakistańczyków.
Dzieje się tak w miarę, gdy coraz więcej Szwedów odrzuca wiarę w sensie ogólnym. Zgodnie z raportem Uniwersytetu św. Marii z Twickenham w Londynie, wielu mieszkańców Szwecji w wieku 16-29 lat określa się jako nienależących do „żadnego” ruchu.

Ci „żadni” to osoby, które odżegnują się od związku z jakąkolwiek religią. Raport podkreśla, że aż 75 procent wymienionej populacji wiekowej należy właśnie do tej grupy.

Jeśli ten trend się utrzyma, praktyki i przekonania religijne rdzennych Szwedów mogą z czasem drastycznie zanikać.

W całej Europie, tylko w Republice Czeskiej i Estonii wskaźniki osób niezwiązanych z żadnym ruchem religijnym są wyższe, niż w Szwecji.

Christian Ellis

źródło: CBN News

pokaż więcej

Podobne wiadomości

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button