Ze świata

Szkocja: Głoszenie biblijnej etyki seksualnej może się stać przestępstwem nienawiści

Szkocja

W Szkocji zaproponowano nowe prawo o przestępstwach nienawiści. Jeśli otrzyma zielone światło, może doprowadzić do uznania Biblii za materiał „podburzający” i przejmowania jej przez policję – ostrzega Christian Institute.

Ryzyko dla wolności słowa czyli o przestępstwach nienawiści

W raporcie dla Komisji Sprawiedliwości Holyrood na temat szkockiego projektu ustawy o przestępstwach nienawiści, chrześcijańska organizacja stwierdziła, że nowy akt prawny niesie ryzyko „mrożącego skutku dla wolności słowa”. Który będzie szkodliwy dla tradycyjnych, chrześcijańskich poglądów na seksualność.

Christian Institute to jeden z wielu krytyków szkockiego projektu Ustawy o Przestępstwach Nienawiści i Porządku Publicznym. Proponuje, by słowa lub zachowania postrzegane jako „obraźliwe” wobec pewnych grup, uznano za niezgodne z prawem.

Nie tylko chrześcijańska organizacja widzi ryzyko

Obawy o wpływ nowych przepisów prawnych na wolność słowa zgłosił też Kościół Katolicki oraz prawnicy. Zrobiła to również policja, BBC, artyści komediowi i zwolennicy sekularyzmu.

Ciaran Kelly z Christian Institute, w wywiadzie dla „Daily Express” powiedział, że projekt ustawy w formie, w jakiej obecnie się znajduje, nie posiada wystarczających zabezpieczeń wolności słowa.

Kelly wyraził szczególny niepokój odnośnie do użytych w projekcie sformułowań. Które pozawalają policji na wkraczanie na teren nieruchomości i przejmowanie „konfiskowanego materiału”, po czym „dysponowanie nim w sposób, jaki wskaże sąd”.

„Chrześcijanie nie powinni żyć w strachu przed wyrażaniem swoich przekonań”

Przedstawiciel Christian Institute obawia się, że w zakresie takiego materiału mogą znaleźć się książki chrześcijańskie, a „nawet sama Biblia”.

„Już teraz pomagamy ulicznym kaznodziejom niesłusznie aresztowanym za publiczne nauczanie Biblii” – powiedział. „Może nawet nie dojść do procesu, nie mówiąc już o wyroku. Ale zachodzi ryzyko wywołania mrożącego wpływu na wolność słowa – wpływu, który przestępstwa 'wzniecające nienawiść' by nasiliły.”

„Nowe przestępstwa obejmują 'obraźliwe' zachowanie, zamierzone dla 'wzniecenia nienawiści'. Jednak nie podano żadnego wyjaśnienia, co te pojęcia faktycznie znaczą. „Czy 'obraźliwe' i 'nienawistne' byłoby cytowanie nauczania Biblii o małżeństwie, płci lub etyce seksualnej? Niektóre grupy powiedziałyby, że tak” – mówi Kelly. „Istnieje prawdziwe ryzyko złośliwych doniesień działaczy, którzy chcą powstrzymać chrześcijan przed wyrażaniem swoich przekonań”.

„Potencjalny zakres takiego przestępstwa jest ogromny, dotykając publicznych i prywatnych praktyk religijnych” – dodaje. „Chrześcijanie nie powinni żyć w strachu przed wyrażaniem swoich przekonań” – stwierdził Kelly.

Autor: zespół Christian Today

Źródło: Christian Today

Inne
Szkocja: nowe prawo narzędziem sądowego ścigania grup religijnych

pokaż więcej

Podobne wiadomości

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Back to top button