RóżneZe świata

Kanadyjski Sąd Najwyższy popiera ograniczenia dla kościołów

Kościoły otrzymały grzywnę

sąd Kanada
Zdjęcie przykładowe. Gmach sądu 311 Jarvis St, Toronto. Źródło: Pixabay

Sąd Najwyższy Kanady odmówił rozpatrzenia apelacji kościołów z Ontario i Kolumbii Brytyjskiej, które podważyły wprowadzone w czasie pandemii ograniczenia dotyczące nabożeństw. Kościoły otrzymały grzywnę w wysokości setek tysięcy dolarów za łamanie limitów dotyczących zgromadzeń.

Pastor Henry Hildebrandt z Church of God w Aylmer w Ontario wyraził rozczarowanie decyzją sądu.

„To naprawdę smutny dzień dla wolności i sprawiedliwości w Kanadzie” – napisał na Twitterze Hildebrandt. „Sąd Najwyższy nawet nie chce rozpatrzyć naszej sprawy, która bezpośrednio dotyka wolności religii, zgromadzeń i wolności słowa w Kanadzie. Nie jest to całkowicie zaskakujące, ale rozczarowujące”.

Kościół Hildebrandta wraz z Trinity Bible Chapel w Waterloo podważył ograniczenia wprowadzone w Ontario w czasie pandemii, powołując się na argumenty konstytucyjne i twierdząc, że limity dotyczące zgromadzeń naruszyły ich prawa – poinformował „Epoch Times”. Oba kościoły przegrały w Sądzie Najwyższym Ontario i Sądzie Apelacyjnym, które orzekły, że ograniczenia są uzasadnionym naruszeniem wolności religijnej Kanadyjczyków.

W maju, kościoły złożyły w Sądzie Najwyższym Kanady wniosek o apelację, jednak odmowa wysłuchania sprawy oznacza, że proces apelacyjny jest zakończony.

„Z rozczarowaniem dowiadujemy się, że zdaniem Sądu Najwyższego nie jest to sprawa wagi państwowej” – powiedział w oświadczeniu prawnik Hatim Kheir z Centrum Sprawiedliwości ds. Wolności Konstytucyjnych.

Centrum ujawniło, że kościół Hildebrandta dostał nakaz zapłaty na łączną kwotę 274 tysięcy dolarów, obejmującą grzywny i koszty w związku z łamaniem limitów dotyczących zgromadzeń, w tym na trzech nabożeństwach pod gołym niebem, prowadzonych w maju i czerwcu 2021 roku. Zbór Trinity Bible Chapel również dostał grzywny wynoszące w sumie setki tysięcy dolarów, podczas gdy wierni przez kilka miesięcy nie mieli dostępu do przymusowo zamkniętego budynku kościelnego.

Kościoły musiały trzymać się limitu wynoszącego 10 osób, podczas gdy sklepy uznane za niezbędne miały pozwolenie na wpuszczanie 50 procent maksymalnej liczby klientów, przy zachowaniu zasady fizycznego dystansowania.

Centrum Sprawiedliwości stwierdziło, że podstawowe wolności są łamane w sposób, którego nie można usprawiedliwić w wolnym, demokratycznym społeczeństwie – informuje „Western Standard”.

W Kolumbii Brytyjskiej, trzy kościoły podważyły wprowadzony w prowincji całkowity zakaz osobistych nabożeństw, obowiązujący od listopada 2020 roku do maja 2021 roku, gdy w tym samym czasie siłownie i restauracje były otwarte. Centrum Sprawiedliwości podało, że w grudniu 2020 roku kościoły prowadziły osobiste nabożeństwa, trzymając się protokołów COVID-19.

„Jesteśmy rozczarowani” – powiedział prawnik Centrum, Marty Moore, dodając, że kościoły nadal będą powoływać się na swoje inne prawa umocowane prawnie i konstytucyjnie, ponieważ wciąż czeka ich postępowanie sądowe w sprawie osobistych nabożeństw z 2020 roku i 2021 roku.

Według dr Zain’a Chagla, biegłego sądowego powołanego przez rząd Ontario, dowody w tej sprawie stanowią, że ryzyko zakażenia w warunkach zewnętrznych jest nieistotne.

Centrum Sprawiedliwości ds. Wolności Konstytucyjnych stwierdziło też, że szkody spowodowane przez ograniczenia dotyczące zgromadzeń przewyższają wszelkie zapewnione korzyści i muszą być usunięte.

„Musimy słuchać raczej Boga, niż ludzi” – powiedział wcześniej Hildebrandt, broniąc decyzji kontynuowania prowadzenia nabożeństw. „Gdy zobaczyłem te grzywny, o których mówił sędzia, na myśl przyszedł mi fragment Pisma, że Pan jest właścicielem bydła na tysiącu wzgórz”.

„Ważne, by ludzie zachowali prawo samodzielnej decyzji, czy dana sytuacja stanowi zagrożenie dla ich zdrowia” – dodał Hildebrandt.

Autor: Anugrah Kumar

Źródło: The Christian Post

Inne: Proces o wolność religijną: wysoki urzędnik UE podważa zakazy nabożeństw w czasie COVID-19

pokaż więcej

Podobne wiadomości

1 komentarz

  1. Popieram gorąco to zdanie :
    ” „Ważne, by ludzie zachowali prawo samodzielnej decyzji, czy dana sytuacja stanowi zagrożenie dla ich zdrowia” – dodał Hildebrandt. „.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button