PrześladowaniaZe świata

Pomimo prześladowań zainteresowanie Ewangelią rośnie

W zeszłym tygodniu chrześcijanie z całego Egiptu w trzydniowym poście i modlitwie wspominali ofiary aktu przemocy z poprzedniej niedzieli oraz modlili się za dotknięte tragedią rodziny i sytuację chrześcijan w ich kraju. Wezwano do tego koptyjskie kościoły i inne chrześcijańskie wspólnoty w Kairze. Miejscowy pastor powiedział organizacji pomocy dla prześladowanych chrześcijan Open Doors: „Rząd nie reaguje na wołanie o pomoc ze strony chrześcijan, szukamy więc pomocy u najwyższego Autorytetu.”

Światowe poruszenie modlitewne

„Chrześcijanie z całego świata powinni podążać za tym przykładem i powszechnym poruszeniem modlitewnym okazać wieź z bliźnimi.” – mówi Markus Rode, dyrektor Open Doors w Niemczech. „Jesteśmy zszokowani postępowaniem wobec chrześcijan, współczujemy rodzinom ofiar i innych dotkniętych przemocą. Mamy nadzieję i modlimy się, żeby ta krwawa niedziela już nigdy się nie powtórzyła.” Ponadwyznaniowa organizacja apeluje, by właśnie teraz wesprzeć modlitwą chrześcijan w Egipci. Nie możemy zostawić ich samych w tym ciężkim okresie.

9. października w Kairze demonstranci, głownie koptyjscy, zgromadzili się przed budynkiem telewizyjnym, by protestować przeciwko temu, że coraz więcej kościołów i chrześcijan jest atakowanych. Pokojowa manifestacja przekształciła się w atak przemocy: grypa bandytów zaatakowała chrześcijan; wojsko wyszło z pancerzami naprzeciw grupie ludzi. 26 osób zmarło, setki zostały ranne. Większość ofiar to chrześcijanie. Po tej rzezi wciąż panuje nerwowy nastrój. Może dojść do dalszej eskalacji problemu, która pogłębi przepaść między chrześcijanami i muzułmanami. Także po upadku przywódcy Mubaraka wciąż dochodziło do ataków na kościoły.

Zawiedziona nadzieja

30. września muzułmańscy ekstremiści spalili koptyjski kościół „Mar-Gerges” w Elmarenab w egipskim Assuanie, splądrowali także i zniszczyli domy i sklepy chrześcijan z okolicy. Atak miał miejsce zaraz po muzułmańskiej wieczornej modlitwie, podczas której duchowni w ponad 20 meczetach nawoływali do zniszczenia kościoła. „Mar-Gerges” jest trzecim kościołem, który został spalony w ciągu ubiegłych siedmiu miesiący.

Wkład dla Egiptu i pozytywne sygnały

Open Doors od lat wspiera chrześcijan w Egipcie, którzy są traktowani jako obywatele drugiej kategorii albo prześladowani przez swoich krewnych z powodu decyzji o przyjęciu wiary chrześcijańskiej. Częścią tego projektu są między innymi kursy wiary, rozpowszechnianie Biblii, a także programy pomocy i edukacyjne dla ubogich chrześcijańskich rodzin. Współpracownicy donoszą o pozytywnych reakcjach: wielu pastorów, liderów i członków wspólnot chce aktywnie wykorzystać swoje zdolności dla rozwoju ich ojczyzny.

Pośród muzułmanów rośnie zainteresowanie wiarą chrześcijańską, także dzięki chrześcijańskim programom nadawanym w telewizji satelitarnej lub dostępnych w Internecie. Tak właśnie w ostatnich miesiącach wzrosła liczba pobranych z chrześcijańskich stron Biblii elektronicznych. Ilość chrześcijan muzułmańskiego pochodzenia gwałtownie wzrosła w ubiegłych pięciu latach. Także w wielu telewizyjnych Talk-shows sprawa prześladowania chrześcijan została po raz pierwszy otwarcie przedyskutowana. Wspólnoty z całego kraju organizują specjalne spotkania modlitewne, żeby modlić się za polityczny, społeczny i duchowy rozwój kraju.

Źródło: Open Doors

pokaż więcej

Podobne wiadomości

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Back to top button