RóżneZe świata

Nowe pismo symboliczne: Biblia dla głuchych i niewidomych na świecie

Biblia

Nowa metoda wkłada Biblię do rąk głuchym i niewidomym z całego świata.

Wycliffe Associates (WA) przedstawiło Nowy Testament w wersji Symbolic Universal Notation (SUN), stworzonej przy pomocy programu, który ożywia Pismo dla głuchych i niewidomych dzięki systemowi zapisu symbolicznego.

Bez względu na miejsce przebywania, użytkownicy SUN mogą w ciągu niecałego tygodnia zacząć korzystać z tego opartego na wyobrażeniach języka.

Lori Jenkins z Wycliffe Associates, dyrektor programowa SUN, wyjaśnia, że SUN narodził się w czasie, gdy wolontariuszka WA szukała Biblii w języku Braille’a.

„SUN został stworzony przez Wycliffe Associates po tym, gdy Emely Wang, wolontariuszka programu WA Print On Demand, zaczęła badać temat drukowania Biblii Braille’a” – wyjaśnia Jenkins. „Wang dowiedziała się, że około 600 tysięcy ludzi na świecie jest jednocześnie głuchych i niewidomych”.

„Powstało pytanie: ‚Czy te 600 tysięcy ludzi ma własną Biblię, i czy jest jakiś sposób, by im w tym pomóc?'” – mówi dalej. „Jak dostarczyć Biblię tym, którzy nie tylko są głusi i niewidomi, ale nie znają państwowego języka migowego?”.

Koncepcja została stworzona na bazie symboli reprezentujących język mandaryński, które Wang wykorzystała do opracowania ogólnych symboli, łatwych do identyfikacji i zrozumienia.

Użytkownicy Nowego Testamentu w wersji SUN zaczynają od nauki 100 podstawowych symboli, po czym poznają, w jaki sposób te symbole są ze sobą połączone, tworząc różne znaczenia.

„Gdy myślimy o głuchych i niewidomych, ich sposoby komunikowania się są bardzo ograniczone” – powiedziała Jenkins. „Dlatego dla nich, ta metoda faktycznie otwiera zupełnie nowy świat zdolności komunikacji ze swoją rodziną i z innymi ludźmi wokół. I szybko staje się preferowanym językiem osób głuchych i niewidomych, z którymi pracujemy”.

Obecnie, opracowany przez Wycliffe Associates Nowy Testament SUN to jedyny znany projekt, mający na celu dostarczenie Pisma głuchym, którzy nie posługują się językiem migowym, a także głuchym i niewidomym.

„SUN to Boży cud. Ma więcej możliwości i sposobów oddziaływania na świat, niż sobie wyobrażamy” – stwierdziła Jenkins. „Nie mamy pojęcia, dokąd ta metoda nas zaprowadzi. SUN otwiera drzwi i zmienia życie”.

Autor: Andrea Morris

Źródło: CBN News

pokaż więcej

Podobne wiadomości

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Back to top button